معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری

زنده گی نامه مختصر وحیدالدین ؛ ارغون مرستیال لوی څارنوالی درامورمالی اداری 

 

  وحیدالدین؛ ارغون در 9 میزان 1353 خورشیدی برابربا 27 سپتامبر 1974 میلادی؛ در ولایت بدخشان دیده به جهان  گشوده؛ تحصیلات دوره ابتدایی را در مکتب محل دوره ثانوی در  1372 هجری شمسی درلیسه عالی کوکچه ولایت  بدخشان  به درجه عالی به اتمام رساند. بعد از سپری نمودن امتحان کانکور در 1375 شامل پوهنحی حقوق وعلوم سیاسی پوهنتون کابل  شد. در 1378 از رشته اداری و دپلوماسی از پوهنحی حقوق وعلوم سیاسی پوهنتون کابل فارغ گردید.

انجام اموررسمی :

  مدت دوسال در موقف ارشد ریاست معارف شهرکابل کار نموده؛ از1382 تا 1386 به صفت آمرعمومی عدالت انتقالی  حوزه  شمال شرق کارنمود . در1386 به حیث رئیس کمیسیون حقوق  بشردرولایت بدخشان تعیین و  تا 1392 به این  وظیفه ادامه داد . در جوزای 1392 مطابق به فرمان رئیس جمهور وقت کشور جلالتماب حامد کرزی  به صفت کمیشنر کمیسیون حقوق  بشر برای پنج سال تعیین گردید . درطی سیزده سال ماموریت در این اداره درعرصه های نظارت ؛ حمایت وانکشاف حقوق بشرفعالیت نموده است.

 اخیرآ براساس حکم شماره 1549مورخ 20/ 5 / 1395ریئس جمهور اسلامی افغانستان به حیث مرستیال مالی و اداری لوی څارنوالی تعیین گردیده؛

کارهای علمی: وحیدالدین؛ ارغون مقالات متعددی پیرامون موضوعات  حقوق بشر، عدالت انتقالی، حقوق زنان، مانند این نوشته است، که بعضی از آن ها  به چاپ رسیده و یا در کنفرانس  های ملی ارائه گردیده است. او همچنان تجربه های خوبی در راه اندازی و گرداننده گی سیمینار ها ، کنفرانس ها و کارگاه ها را دارا می باشد ، موصوف در مدت کارخود به اخذ  تقدیر  نامه  و تحسین نامه های زیادی از آدرس پارلمان و نهادهای مدنی نیز مفتخرگردیده است.

موصوف شخصیت ملی و مستقل است .که افتخارحضور در لویه جرگه عنعنوی صلح ؛ و لویه جرگه عنعنوی موضوع "قراردادامنیتی افغانستان و امریکا" دارد.

 بربنیاد تشکیلات اداره لوی څارنوالی، ریاست های منابع بشری ، مالی اداری،  پلان و ارتباط خارجه؛ اطلاعات وارتباط عامه؛ و انستیتوت آموزش های مسلکی زیرنظر آقای ارغون در  لوی څارنوالی کار می کنند.                                             

فعالیت های مدنی واجتماعی :

منشی شورای اجتماعی مردم ولسوالی خاش مقیم کابل

عضوفدراسیون فرهنگی ترکان افغانستان

منشی عمومی انجمن حمایت از حقوق جوانان

موسس موزیم یاد بود قربانیان جنگ درولایت بدخشان

عضو شورای نویسندگان ماهنامه حقوق بشرافغانستان

اشتراک درکنفرانس های  بین المللی :

اشتراک در، ده ها کنفرانس و سیمینارهای ملی وبین المللی درکشورهای آلمان ؛اطریش ؛ دنمارک ،سریلانکا؛ اندونیزیا؛ آذربایجان ، قزاقستان , قرغیزستان؛ تاجکستان ، ترکمنستان امارات متحده عربی،  دوبی،  ابوظبی ، درزمینه های موضوعات ؛حاکمیت قانون، حکومت داری خوب  رهبری ومدیریت میکانیزم جبران خساره قربانیا ن ، مبارزه با تروریزم بین المللی ، حقوق اساسی ؛ حقوق فامیل ؛ نصاب تعلیمی درافغانستان ومقایسه آن با نصاب تعلیمی کشورهای همسایه وجهان 

تالیفات:

تحقیق علمی؛ اثرمونوگراف تحت عنوان "جایگاه دموکراسی دراسلام " برای دفاعیه دیپلوم دوره لیسانس

- معاونیت درتطبیق پروسه مشوره ملی دررابطه به جنایات جنگی وجنایات ضد بشری گذشته درولایت های حوزه شمال شرق

-  معاونیت درتهیه وتالیف راپورتحقیقی کمیسیون مستقل حقوق بشر تحت عنوان ( تآثیرپولیس محلی ونیروهای مسلح غیرمسئوول برانتخابات ریاست جهموری وشورای ولایتی1393

- معاونیت درتدوین پلان برنامه استراتژیک پنج ساله کمیسیون حقوق بشرافغانستان

- معاونیت درتهیه وتالیف راپوروضعیت محلات سلب آزادی درافغانستان 1393

- معاونیت روی تدوین مسئوده قانون جبران خساره درافغانستان

- معاونیت در بازنگری قانون تشکیل وصلاحیت لوی څارنوالی


 

دومین جلسه همآهنگی کمیته بودجه داخلی لوی څارنوالی برگزار شد

 این نشست تحت ریاست وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوال درامور مالی و اداری  راه اندازی شد. این جلسه  که روز دو شنبه 29 جوزا در دفتر کار معاون مالی و اداری برگزار شده بود، رییس مالی و اداری، کارمندان بخش بودجه و همکاران دفتر JSSP) ) نیز اشتراک داشتند.

 پس از ارزیابی نتایج نشست قبلی، در مورد ترتیب بودجه سال 1397 خورشیدی، به گونه­ ی مفصل بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

 وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوال در امور مالی و  بر تسریع روند کار پروژه های انکشافی لوی څارنوالی تأکید کرد و گفت:" پروسۀ داوطلبی پروژه های انکشافی لوی څارنوالی به خاطر شفاف سازی و کیفیت کار، باید از طریق و بسایت و جریده های مختلف و معتبر انجام شود."

 به باورآقای ارغون، بخش تدارکات ریاست مالی و اداری از شعبه های مهم این ریاست می باشد. کارکنان این بخش باید قانون تدارکات را به صورت دقیق مطالعه و مطابق آن اجرای وظیفه کنند.

 همآهنگی با واحد های دومی لوی څارنوالی مسأله دیگری بود که معاون مالی و اداری بر آن تأکید کرد. او در ادامه علاوه کرد:" هماهنگی و همکاری خوب در ساختن برنامه های توسعه یی با همکاران ولایتی  می تواند از کسر بودجه جلوگیری کند."

 سید فرید حسنیار رییس مالی و اداری لوی څارنوالی از شفافیت کامل  پروژه ها در لوی څارنوالی اطمینان داد و گفت: "تمام پروژه های که برای داوطلبی گذاشته می شود، مطابق شرط نامه های معیاری و تایید شده ارگان های ذیربط دولتی می باشد، به شرکت ها واگذار می شود." وی همچنان از شفافیت کامل این پروژه ها نیز خبر داد.

 از سوی دیگر خلیل الرحمن رحمانی آمر تدارکات لوی څارنوالی از پیشرفت پروژه های انکشافی این اداره در ولایات و ولسوالی های کابل خبر داده گفت:" کار های مقدماتی پنج پروژۀ ولایتی به اتمام رسیده و به زودی به داو طلبی گذاشته خواهد شد."

 به گفته وی، پروژه های اعمار ساختمان در پنج ولسوالی کابل در مراحل نهایی قرار دارد که دو پروژۀ آن کاملا نهایی شده و در آینده نزدیک در اختیار لوی څارنوالی قرار خواهد گرفت.

 در همین حال در مورد پیوستن لوی څارنوالی به کانالایزسیون(سیستم فاضلاب) نیز بحث شد. قرار است تا سال آینده این سیستم در این داره فعال شود. به گفته­ ی مسوولان، از این طریق میتوان پنج هزار متر مکعب آب، برای آبیاری به دست آورد.

 در پایان این جلسه یک تن از همکاران بخش (JSSP) در لوی څارنوالی، پیشکش متحدالمال شماره اول سال 1397 مالی را به صورت مفصل به همکاران بخش بودجه تشریح کرد.


جلسه‌ی ماهانه معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری با ریاست پلان و پالیسی برگزار شد

 این نشست امروز شنبه، 20 جوزا با حضور وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوال در امور مالی و ادرای، عبدالله ابراهیم خیل رییس پلان و پالیسی لوی څارنوالی و دیگر کارکنان این ریاست برگزارشد.

هدف از این جلسه، ارزیابی و چگونگی برنامه های کاری و همآهنگی میان کارکنان این ریاست با دیگر ریاست ها و پلان گذاری دقیق برای بهبود روند کاری خوانده شد.

به همین منظور آقای ارغون اضافه کرد که پس از این کارکنان هر ریاست باید پلان هفته وار، ماهوار، ربع وار و سالانه بسازند و به سلسله مراتب به کارکنان مافوق خویش پیشکش کنند. از سوی دیگر فعالیت های هر شخص باید به صورت دقیق  و مطابق لایحه وظایف انجام شود.

مطالعه پلان پنج ساله لوی څارنوالی، از سوی کارکنان این ریاست موضوع دیگر بود که معاون لوی څارنوال در امور مالی و اداری بر آن تاکید کرد.

از چندی بدینسو معاونت مالی و اداری، نشست های ماهانه با ریاست های تحت اثر این معاونت را  برگزار می کند. در این نشست ها برنامه های کاری، پیشرفت های کار و گزارش گیری به منظور بهبود امور اداری، مورد ارزیابی قرار می گیرد.


برنامه های عملی تقویت آگاهی دهی عامه  لوی څارنوالی باید آغاز شود

مسأله که در نشست تقویت آگاهی دهی عامه لوی څارنوالی مطرح شد. این نشست امروز یک شنبه 24 حمل، تحت ریاست وحیدالدین ارغون معاون مالی و اداری، با حضور رییس اطلاعات و ارتباط عامه، مشاور امور بین المللی، سخنگوی لوی څارنوالی و مسوول مطبوعاتی مرکز عدلی مبارزه با مواد مخدر برگزار شد. در این جلسه، طرح های ارایه شده برای تقویت امور نشراتی و آگاهی دهی مورد بحث قرار گرفت.

وحیدالدین ارغون معاون مالی و اداری لوی څارنوالی، بر کیفیت کار ریاست اطلاعات و ارتباط عامه تأکید کرد. به باور وی برای بهبود برنامه های آگاهی دهی و نشراتی باید از امکانات موجود بگونۀ مؤثر استفاده شود.

از سوی دیگر، ارتقای ریاست اطلاعات و ارتباط عامه به بست اول، پیشنهاد دیگری بود که در این نشست مطرح شد. بر بنیاد این پیشنهاد، بست سخنگوی مشمول تشکیل ریاست اطلاعات و ارتباط عامه خواهد بود. لایحه وظایف هر دوبست تعریف و بخاطر طی مراحل قانونی به کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی فرستاده شود.

این در حالی است که بست سخنگوی در تشکیل لوی څارنوالی وجود ندارد. سخنگوی این اداره بگونه خدمتی در این سِمت فعالیت می کند.

سهل سازی روند آگاهی دهی با ساختن استدیو، طرح دیگری در این جلسه بود که یاد آوری شد. به باور جمشید رسولی سخنگوی لوی څارنوالی، موجودیت استدیو در لوی څارنوالی، می تواند در بهبود روند آگاهی دهی عامه کمک کند. در همین حال، ساختن آدرس برقی مشخص در هر ولایت برای شریک سازی اطلاعات با ادارۀ مرکزی در مواقع نیاز، نیز از مواردی بود که بر آن تأکید شد.


نشست کمیته بودجه لوی څارنوالی برگزار شد

این نشست تحت ریاست وحیدالدین ارغون  معاون مالی و اداری لوی څارنوالی، روز دو شنبه 27 حمل، برگزار شد.

هدف این جلسه، هماهنگی میان شعبات ذیربط غرض بهبود کاری و بلند بردن مصرف بودجه اداره لوی څارنوالی برای سال مالی ۱۳۹۶ خورشیدی و پلان گزاری موثر برای سال ۱۳۹۷ خورشیدی خوانده شد.

وحیدالدین ارغون معاون مالی و اداری لوی څارنوالی از بروز شدن سیستم ارتباطی صحبت کرد و گفت: "اشخاصی که در بخش گزارش دهی به دیگر اداراه ها کار می کنند باید مجهز و آشنا با تکنالوژی روز باشند."

به خاطر ساختن پلان  بهتر از قبل و مصرف بودجه در این نشست تاکید جدی شد. در این جلسه یک تن ذریعه مکتوب رسمی به تمام اداره ها به حیث شخص ارتباطی معرفی شد تا به زود ترین فرصت گزارش ها را به اداره های مربوط ارسال و دریافت کند. این عمل روند کار اداره څارنوالی را سرعت می بخشد.

در همین حال محمدفرید حسنیار رییس مالی و اداری لوی څارنوالی گفت که روند پلان تدارکاتی در داخل اداره تسریع بخشیده شود. از پیشرفت و عدم پیشرفت پروژه ها نیز به خاطر مصرف بودجه، نظارت و گزارش دهی شود.

انتقال تجربه و دانش حرفه یی به همکاران مسأله دیگری بود که در این شست مطرح شد. مدیران بخش بودجه باید به گونه مستقیم بایکی از همکارانش در انتقال تجارب کمک کند تا در نبود وی روند کار بودجه به سکتگی مواجه نشود.

بلند بردن ظرفیت های کاری و مسلکی در ولایات و استفاده از تکنالوژی روز از موضوعات مهم دیگر بود که بر آن تاکید شد.  

همچنان در این نشست، روی هماهنگی با وزارت انکشاف شهری غرض پیگیری پروژه های انکشافی، به منظور مصرف بودجه بحث شد و بر آن تاکید جدی صورت گرفت.

 

 

اولین جلسه ماهانه ی معاونت مالی و اداری با ریاست اطلاعات و ارتباط عامه برگزار شد

این نشست امروز دو شنبه 28 حمل با حضور وحیدالدین ارغون معاون مالی و اداری لوی څارنوالی، شاه محمد خپلواک رییس اطلاعات و ارتباط عامه و کارکنان این ریاست راه اندازی شد. این جلسه به منظور بهبود امور نشراتی و آگاهی دهی عامه دایر شد.

لایحه وظایف، برنامه های کاری و باز نگری نحوۀ  فعالیت های ریاست اطلاعات و ارتباط عامه از موضوعات مهمی بود که در این نشست به بررسی گرفته شد. به باور معاون مالی و اداری لوی څارنوالی، آگاهی دهی عامه از مکلفیت های مهم این ریاست می باشد. توسعه برنامه های آگاهی دهی، نظارت از رسانه ها، بهبود کیفیت نشرات چاپی، الکترونیکی و کتابخانه از مسایلی مهمی بود که آقای ارغون بر آن تأکید نمود. وی افزود: "طرزالعمل نشراتی لوی څارنوالی به زودی در شورای عالی لوی څارنوالی مطرح خواهد شد. پس از تأیید طرزالعمل از سوی شورای عالی، اجرایی خواهد بود. این طرزالعمل می تواند در بهبود برنامه های رسانه ی لوی څارنوالی، کمک کند."

دراین نشست آقای خپلواک از برنامه ها و کارکرد های ریاست اطلاعات و ارتباط عامه یاد دهانی کرد. برنامه های کاری، تنظیم کار های نشراتی و ارتباطی، و برنامه های جدید این ریاست، از موضوعات مهمی بود که از سوی رییس اطلاعات و ارتباط عامه یاد آوری شد. به گفته وی، این ریاست برنامه های برای آگاهی دهی روی دست دارد. وی علاوه کرد:"ریاست اطلاعات و ارتباط عامه،  چاپ بروشور، بیلبورد و برنامه های تبلیغاتی کوتاه تلویزیونی و رادیویی را روی دست دارد. طرح این برنامه ها آماده شده و به زودی عملی خواهند شد."

در این نشست، چالش ها و مشکلات این ریاست نیز مورد بررسی قرار گرفت. کمبود کارکن، وسایل تخنیکی و مالی از چالش های مهمی بود که در این جلسه مطرح شد. معاون مالی و اداری وعده سپرد که برای حل این مشکلات تلاش می کند. او در ادامه گفت:" بست های خالی ریاست اطلاعات و ارتباط عامه به زودی اعلان گذاشته می شوند. کارکنان واجد شرایط که هنوز مشمول سیستم جدید رتب و معاش نشده اند، وارد سیستم خواهند شد. با اجرایی شدن این امر، از یک سو معاش کارکنان بلند می رود و از سوی دیگر می توانیم ظرفیت های خوب را جذب کنیم."

قرار است پس از این معاون مالی و اداری لوی څارنوالی، نشست های ماهانه را با ریاست های زیر اثر این معاونت، راه اندازی کند.