ادارۀ عالی لوی څارنوالی

لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان، بر بنیاد مادۀ یکصد و سی و چهارم قانون اساسی کشور، جز قوۀ اجرائیه بوده و در اجراآت خود مستقل و تابع احکام قانون می‌باشد. تحقیق جرایم و اقامۀ دعوی علیه متهم در محکمه، وظایف اساسی این اداره را شکل می‌دهد .رهبری لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان، اطمینان می‌دهد که با رعایت قوانین نافذ کشور، از حقوق و آزادی‌های شهروندان افغانستان دفاع نموده و احترام و دفاع از ارزش‌های اسلامی، حقوق و آزادی‌ها، کرامت انسانی و حقوق بشری افراد، یکی از اولویت‌های کاری لوی څارنوالی است. این نهاد به خاطر دفاع از حقوق اتباع افغانستان، تمام قضایا را با قاطعیت، استقلالیت و بی‌طرفی کامل و با رعایت عدالت و انصاف، تحقیق و بررسی نموده و متکی به اسناد، شواهد و مدارک تصمیم اتخاذ می‌نماید.

پیام لوی څارنوال دولت جمهوری اسلامی افغانستان

۱ ماه 1 هفته پیش

بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ

اساس و بنیاد کار لوی څارنوالی جمهوری اسلامی افغانستان در مادۀ ۱۳۴قانون اساسی کشور و مادۀ چهارم قانون تشکیل و صلاحیت څارنوالی، به‌گونۀ واضح بیان شده است. آنچه مشخص است این است که لوی څارنوالی تمامی وظایفش(تحقیق عموم جرایم، اقامۀ دعوای جزایی و تعقیب آن علیه متهم در محاکم) را با رعایت قوانین نافذ کشور، انجام می‌دهد.

لوی څارنوالی جمهوری اسلامی افغانستان، حفظ ارزش‌های اسلامی، حقوق و آزادی‌های فردی مردم افغانستان، حاکمیت قانون و تأمین عدالت در کشور را از اولویت‌های اساسی خودش می‌داند. این اداره تحقیق جرایم و اقامۀ دعوا علیه متهم را مستقلانه، با جدیت و حرفه‌یی به دور از هر گونه وابستگی‌های سمتی، حزبی، زبانی و قومی انجام ‌داده و به هیچ‌کسی اجازۀ مداخله در امور این اداره را نخواهد داد. ملاک اجراآت لوی څارنوالی در بررسی قضایا، تنها احکام قانون و اسناد و مدارک موجود، می‌باشد. این اداره در چند سال اخیر، این مسأله را برای شهروندان کشور در عمل ثابت ساخته است. بیشتر بخوانید . . .

محمد فرید حمیدی
AGO-Head

تازه‌ترین اخباربیشتر...

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۶ - ۱۷:۱۰
Background image

عامل تجاوز جنسی بالای یک دختر خورد سال در ولایت فاریاب، به ۲۰ سال زندان محکوم شد

سینا شنا منصور معاون لوی څارنوال در امور منع خشونت علیه زنان و رسیدگی به تخلفات اطفال در یک نشست خبری مشترک با جمشید رسولی سخنگوی لوی څارنوالی این مسأله را بیان کرد. این نشست روز سه. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۶ - ۱۵:۴۲
Background image

پنج تن به اتهام اختلاس ۲۲۲ هزار دالر امریکایی و ۶۰۰ هزار یورو، محکوم به مجازات شدند

این پنج تن به اتهام اختلاس، تزویر، وساطت رشوت، حیازت سلاح، جعل اسناد و فریب‌کاری، روز سه-شنبه  ششم عقرب سال ۱۳۹۹ خورشیدی، از سوی محکمۀ استیناف مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۸/۶ - ۱۱:۵۷
Background image

تفاهم‌نامۀ همکاری میان ریاست عمومی څارنوالی مبارزه با آزار و اذیت زنان در ادارات عامه و خصوصی و مؤسسۀ زنان برای عدالت امضاء شد

به منظور همکاری تخنیکی، تفاهم‌نامۀ همکاری میان ریاست عمومی څارنوالی مبارزه با آزار و اذیت زنان در ادارات عامه و خصوصی و مؤسسۀ زنان برای عدالت(WJO)، روز دوشنبه پنجم عقرب سال 1399 خورشیدی. . .

اخبار ولایتیبیشتر...

دوشنبه ۱۳۹۹/۸/۵ - ۱۱:۵۹

یک تن از کارکنان پیشین مستوفیت ولایت کندز به سه سال حبس تنفیذی محکوم شد

فریدون فرزند جلال‌الدین کارکن پیشین حوزۀ اول مالیاتی مستوفیت ولایت کندز به جرم تزویر اسناد مالیه ‌دهی یکی از مراکز تجارتی واقع شهر کندز محاکمه شده است. وی افزون بر طرد از مسلک، به سه. . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۸/۴ - ۱۵:۵۵

دوسیۀ دو تن از قاچاقچیان مشروبات الکولی در ولایت کندز، به محکمه فرستاده شد

دوسیۀ این دو تن به اتهام قاچاق مشروبات الکولی، تجاوز علیه موظفان خدمات‌عامه و حیازت سلاح بدون جواز، به محکمه فرستاده شده است . . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۸/۴ - ۱۱:۴۸

نشست همآهنگی څارنوالی استیناف ولایت جوزجان با مسؤولان بخش‌های کشفی و امنیتی این ولایت راه اندازی شد

محمدنصیر حکیمی رئیس څارنوالی استیناف ولایت جوزجان در این نشست در مورد سرعت بخشیدن در روند دست‌گیری مظنونان و متهمان تحت جلب توسط پولیس، جلوگیری از فروش مشروبات الکولی و مواد مخدر در این. . .

گزارش هانمایش همه

یکشنبه ۱۳۹۹/۸/۴ - ۱۱:۴۲
Background image

ریاست څارنوالی استیناف زون شرق شهر کابل، بیش از دو هزار قضیه را بررسی کرده است

این ریاست دو هزار و 68 قضیه را در سه ربع سال مالی 1399 خورشیدی رسیدگی کرده است. این قضایا مشمول 54 مورد قتل، 224 مورد سرقت، 28 مورد مواد مخدر، 106 مورد جرایم ترافیکی، 23 مورد جرایم مالی و اداری، 46 مورد جرایم اخلاقی و 225 مورد دیگر جرایم نیز مشمول این قضایا می‌باشد . . .

جمعه ۱۳۹۸/۱۲/۲۳ - ۱۵:۱۱
Background image

گزارش لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغاستان برای برنامۀ پاسخ‌دهی دولت به ملت - حوت ۱۳۹۸

گزارش لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغاستان برای برنامۀ پاسخ‌دهی دولت به ملت - حوت ۱۳۹۸

دوشنبه ۱۳۹۸/۲/۲ - ۱۸:۱۸
Background image

لوی څارنوالی در سال ۱۳۹۷ خورشیدی به ۴۱۶۵۸ قضیه رسیدگی کرده است

لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان گزارش اجراآت سال ۱۳۹۷ خورشیدی‌اش را در کنفرانس" پاسخ‌دهی حکومت به ملت" روز دوشنبه، دوم ثور سال ۱۳۹۸ در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت ارائه کرد . . .

پنجشنبه ۱۳۹۷/۱۲/۲۳ - ۱۷:۳
Background image

اجراآت لوی څارنوالی در پیوند به قضایا و جرایم انتخاباتی سال ۱۳۹۷ خورشیدی

لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افعانستان، مطابق مادۀ ۱۳۴ قانون اساسی کشور و سایر قوانین نافذ، صلاحیت و مکلفیت تحقیق جرایم و اقامۀ دعوی علیه متهم در محکمه را دارد . . .

عکس‌ها و ویدیوها بیشتر...

کارکردها و دست آورد‌های لوی څارنوالی در بخش پروژه‌های انکشافی و زیربنایی در پنج سال اخیر

گرامی‌داشت از هفتم اسد روز ملی بیرق، نماد هویت و افتخار کشور در لوی حارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان

ارایه گزارش اجراات و دست‌آورد‌های لوی څارنوالی در سال ۱۳۹۸ توسط څارنپوه محمد فرید حمیدی لوی څارنوال دولت جمهوری اسلامی افغانستان در برنامۀ پاسخ‌دهی دولت به ملت

پیام‌ څارنپوه محمد فرید حمیدی لوی څارنوال دولت جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت کمپاین شانزده روزه منع خشونت علیه زنان.

پیام‌ څارنپوه محمد فرید حمیدی لوی څارنوال دولت جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت کمپاین شانزده روزه منع خشونت علیه زنان.

پیام څارنپوه محمد فرید حمیدی لوی څارنوال دولت جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور

برنامۀ گرامی‌داشت از هشت مارچ روز جهانی زن در لوی‌څارنوالی به روایت تصویر

پیام لوی څارنوال در مورد مبارزه با فساد اداری

لوی څارنوال در کنفرانس عدالت، حکومت‌داری خوب و انکشاف پایدار