از ۲۵ نوامبر(روز جهانی مبارزه با خشونت علیه زنان) در ولایت سمنگان گرامی‌داشت شد

ago_admin
جمعه ۱۳۹۸/۹/۸ - ۲۲:۱۴
سمنگان

این برنامه با حضور مسؤولان ارگان‌های امنیتی، امور زنان، برخی از اعضای شورای ولایتی، شورای علما، جامعۀ مدنی، متنفذان قومی، نمایندگان معلولان و برخی دیگر از مسؤولان اداره‌های دولتی و غیردولتی ولایت سمنگان، روز یک شنبه سوم قوس ۱۳۹۸ خورشیدی از سوی ریاست څارنوالی استیناف این ولایت راه اندازی شد.

څارونکی نیازمحمد راسخ رئیس څارنوالی استیناف ولایت سمنگان در این برنامه گفت که این ریاست از آغاز سال ۱۳۹۸ خورشیدی تا اکنون ۴۱ قضیۀ خشونت علیه زنان را بررسی کرده است.

سمنگان

به گفتۀ وی از مجموع این قضایا ۲۴ قضیۀ آن مربوط به بزرگ‌سالان است که مشمول لت‌وکوب، تجاوز جنسی، مجروحیت، آزار و اذیت، نکاح اجباری و غیره می‌باشد. آقای راسخ افزود که از این میان، پنج قضیه نهایی شده، شش قضیه تحت دوران محاکماتی قرار دارد، هشت مورد به نسبت عدم دلایل الزام حفظ شده، سه قضیه به مراجع مربوط فرستاده شده و دو قضیۀ دیگر تحت کار این ریاست قرار دارد. به قول وی، از میان ۴۱ قضیه ۱۷ مورد آن مربوط تخلفات اطفال می‌شود.

رئیس څارنوالی استیناف ولایت سمنگان از دلایل خشونت علیه زنان نیز صحبت کرد و گفت عدم آگاهی زن و شوهر از حقوق و وجایب یک دیگر از برجسته‌ترین دلایل خشونت علیه زنان است.

به باور وی، آگاهی‌دهی از طریق منابر و مساجد، رسانه‌ها، شبکه‌های اجتماعی‌، فعالان جامعۀ مدنی،  و دیگر نهادهایی که در راستای مبارزه با خشونت علیه زنان فعالیت دارند، به منظور روشن‌شدن اذهان عامه، از بهترین راه‌کارهای مبارزه با خشونت علیه زنان است.