بررسی  تمامی قضایای انتخاباتی از سوی لوی څارنوالی

ago_admin
یکشنبه ۱۳۹۸/۲/۲۹ - ۱۷:۳
jamsheed rasilly

لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان، نتایج بررسی ها و تحقیقاتش  را پیرامون قضایا و جرایم انتخابات پارلمانی سال ۱۳۹۷ خورشیدی را اعلام کرد.

جمشید رسولی، سخنگوی لوی څارنوالی، در یک نشست خبری امروز یکشنبه ۲۹ ثور، در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت، گفت که لوی څارنوالی ۱۹۱ قضیه مربوط به انتخابات و جرایم انتخاباتی را به گونۀ شفاف بررسی و در مورد آنها تصمیم اتخاذ کرده است.

jamsheed rasooly

به گفتۀ آقای رسولی، لوی څارنوالی از آغاز پروسۀ انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷ خورشیدی، ۱۹۱ قضیه را از مرکز و ولایات کشور دریافت کرده است که ۳۵مورد آن مشمول قضیۀ کمیشنران پیشین کمیسیون های انتخاباتی، مربوط ولایت کابل و ۱۵۶ قضیه دیگر آن مربوط به ولایات می گردد.

وی در این نشست گفت که علاوه بر بررسی قضایای متذکره، به ۷۲ مورد شکایت که به شکل انفرادی و دسته جمعی از سوی نامزد وکلاء و افراد معترض از ۲۸ ولایت کشور ثبت شده بود، نیز رسیدگی نموده است.

به گفتۀ آقای رسولی، در پیوند به بررسی این قضایا، ۴۵۹ تن مظنون و متهم شناخته شده اند که تحقیقات همۀ آنان تکمیل و به دوسیه های شان مسیر قانونی داده شده که بیش از ۶۴ تن آنها مربوط به قضایای کابل و باقیماندۀ آن مربوط ولایات می گردد.

به قول سخنگوی لوی څارنوالی، این قضایا مشمول اتهامات چون کم و زیاد کردن آرای انتخاباتی، سوءاستفاده از صلاحیت های وظیفه یی، فروش استیکرهای انتخاباتی، جعل و تزویر تذکره ها و استیکرهای انتخاباتی، سرقت مواد حساس انتخاباتی، پنهان کردن اوراق رأی دهی، خرید و فروش تذکره های تابعیت، انتقال تذکره های جعلی استیکر شده، تهدید و اعمال زور برای رأی دادن به کاندیدای مورد نظر، اخلال و برهم زدن پروسۀ انتخابات، لت و کوب، استعمال رأی تقلبی و ثبت غیرقانونی تذکره ها می گردد. 

این قضایا در ۲۵ ولایت کشور به استثنای ولایات ارزگان، بادغیس، تخار، دایکندی، میدان وردک، نورستان، کنر غور و ولایت غزنی- که انتخابات در آن برگزار نشده است- به ثبت رسیده است.

رسولی همچنان در مورد اتهامات بر کمیشنران پیشین کمیسیون های انتخاباتی گفت: "قضیۀ سوء استفاده از صلاحیت های وظیفه یی کمیشنران پیشین کمیسیون های انتخاباتی به گونۀ همه جانبه از جانب هیأت موظف مورد رسیدگی قرار گرفته است که در نتیجه، کمیشنران پیشین در دو حوزه کسب الزامیت نمودند که یکی در ولایت کنر که در آنجا ۷ تن از کمیشنران کمیسیون انتخابات بشمول رئیس و ۳ تن از کمیشنران کمیسیون سمع شکایات به شمول رئیس و دو تن از رؤسای پیشین دارالانشاء و تکنالوژی معلوماتی کميسیون انتخابات متهم شناخته شدند و قضیه آنها در حال حاضر در محکمه قرار دارد. در حوزۀ انتخاباتی ولایت بدخشان نیز اتهام فساد مالی و کم و زیاد کردن آراء بر کمیشنران وجود داشته که در نتیجۀ تحقیقات څارنوالان مربوط، ۱۲ تن از کمیشنران پیشین کمیسیون های انتخاباتی و دو تن از رؤسای پیشین دارالانشاء  و تکنالوژی معلوماتی کمیسیون انتخابات متهم شناخته شده و دوسیه های شان به محکمۀ مربوط فرستاده شده است."

به گفتۀ سخنگوی لوی څارنوالی، این اداره به خاطر حمایت این پروسۀ ملی با رویکرد عدلی خویش تدابیر و آماده گی ها در این مورد را قبلاً روی دست داشت. وی در این مورد به ایجاد کمیتۀ مشخص بررسی قضایای انتخاباتی، آموزش فنی و مسلکی کارمندان څارنوالی های مرکز و ولایات در بخش رسیدگی به قضایای انتخاباتی و همچنان به امضای تفاهمنامه میان لوی څارنوالی و کمیسیون مستقل سمع شکایات انتخاباتی و تشریک معلومات به مراجع ذیربط اشاره نمود.

تازه‌ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۹/۴/۲۶ - ۱۵:۴۰
Background image

رئیس عمومی ادارۀ ملی نورم و استندرد، معاون تخنیکی و مدیر پروژه‌های آن اداره به‌ ا‌تهام مبلغ ۲۰۰ هزار دالر امریکایی رشوت؛ دستگیر شدند.

شب‌ گذشته رئیس ادارۀ ملی نورم و استندرد، به‌اساس شکایت یک تن از متشبثین خصوصی به‌شمارۀ اختصاصی ثبت شکایات ۱۸۰ لوی څارنوالی به اتهام اخذ مبلغ یک‌صدهزار دالر امریکایی به‌گونۀ بالفعل از. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۴/۲۶ - ۱۱:۹
Background image

نشست اطلاع رسانی از اجراآت لوی څارنوالی در ولایت کاپیسا برگزار شد

این نشست بر بنیاد هدایت لوی څارنوال دولت جمهوری اسلامی افغانستان، در راستای تحقق قانون دسترسی به اطلاعات و دستیابی شهروندان و نهادهای رسانه‌ای به اطلاعات به منظور مبارزه با فساد اداری و. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۴/۲۴ - ۱۰:۲
Background image

څارنوالی عمومی کنترول ومراقبت لوی څارنوالی ۳۸قضیۀ فساد اداری‌ به اتهام کارمندان این اداره‌را، مورد تعقیب عدلی قرار داده است.

لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان مبارزه با فساد اداری را در اولویت های کاری‌اش قرار داده است. این اداره برای مبارزۀ موثر با این پدیده، ریاستی را زیر نام ریاست عمومی څارنوالی. . .

برگشت به صفحه اصلی خبرها