بررسی  تمامی قضایای انتخاباتی از سوی لوی څارنوالی

Ago
یکشنبه ۱۳۹۸/۲/۲۹ - ۱۷:۳
jamsheed rasilly

لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان، نتایج بررسی ها و تحقیقاتش  را پیرامون قضایا و جرایم انتخابات پارلمانی سال ۱۳۹۷ خورشیدی را اعلام کرد.

جمشید رسولی، سخنگوی لوی څارنوالی، در یک نشست خبری امروز یکشنبه ۲۹ ثور، در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت، گفت که لوی څارنوالی ۱۹۱ قضیه مربوط به انتخابات و جرایم انتخاباتی را به گونۀ شفاف بررسی و در مورد آنها تصمیم اتخاذ کرده است.

jamsheed rasooly

به گفتۀ آقای رسولی، لوی څارنوالی از آغاز پروسۀ انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷ خورشیدی، ۱۹۱ قضیه را از مرکز و ولایات کشور دریافت کرده است که ۳۵مورد آن مشمول قضیۀ کمیشنران پیشین کمیسیون های انتخاباتی، مربوط ولایت کابل و ۱۵۶ قضیه دیگر آن مربوط به ولایات می گردد.

وی در این نشست گفت که علاوه بر بررسی قضایای متذکره، به ۷۲ مورد شکایت که به شکل انفرادی و دسته جمعی از سوی نامزد وکلاء و افراد معترض از ۲۸ ولایت کشور ثبت شده بود، نیز رسیدگی نموده است.

به گفتۀ آقای رسولی، در پیوند به بررسی این قضایا، ۴۵۹ تن مظنون و متهم شناخته شده اند که تحقیقات همۀ آنان تکمیل و به دوسیه های شان مسیر قانونی داده شده که بیش از ۶۴ تن آنها مربوط به قضایای کابل و باقیماندۀ آن مربوط ولایات می گردد.

به قول سخنگوی لوی څارنوالی، این قضایا مشمول اتهامات چون کم و زیاد کردن آرای انتخاباتی، سوءاستفاده از صلاحیت های وظیفه یی، فروش استیکرهای انتخاباتی، جعل و تزویر تذکره ها و استیکرهای انتخاباتی، سرقت مواد حساس انتخاباتی، پنهان کردن اوراق رأی دهی، خرید و فروش تذکره های تابعیت، انتقال تذکره های جعلی استیکر شده، تهدید و اعمال زور برای رأی دادن به کاندیدای مورد نظر، اخلال و برهم زدن پروسۀ انتخابات، لت و کوب، استعمال رأی تقلبی و ثبت غیرقانونی تذکره ها می گردد. 

این قضایا در ۲۵ ولایت کشور به استثنای ولایات ارزگان، بادغیس، تخار، دایکندی، میدان وردک، نورستان، کنر غور و ولایت غزنی- که انتخابات در آن برگزار نشده است- به ثبت رسیده است.

رسولی همچنان در مورد اتهامات بر کمیشنران پیشین کمیسیون های انتخاباتی گفت: "قضیۀ سوء استفاده از صلاحیت های وظیفه یی کمیشنران پیشین کمیسیون های انتخاباتی به گونۀ همه جانبه از جانب هیأت موظف مورد رسیدگی قرار گرفته است که در نتیجه، کمیشنران پیشین در دو حوزه کسب الزامیت نمودند که یکی در ولایت کنر که در آنجا ۷ تن از کمیشنران کمیسیون انتخابات بشمول رئیس و ۳ تن از کمیشنران کمیسیون سمع شکایات به شمول رئیس و دو تن از رؤسای پیشین دارالانشاء و تکنالوژی معلوماتی کميسیون انتخابات متهم شناخته شدند و قضیه آنها در حال حاضر در محکمه قرار دارد. در حوزۀ انتخاباتی ولایت بدخشان نیز اتهام فساد مالی و کم و زیاد کردن آراء بر کمیشنران وجود داشته که در نتیجۀ تحقیقات څارنوالان مربوط، ۱۲ تن از کمیشنران پیشین کمیسیون های انتخاباتی و دو تن از رؤسای پیشین دارالانشاء  و تکنالوژی معلوماتی کمیسیون انتخابات متهم شناخته شده و دوسیه های شان به محکمۀ مربوط فرستاده شده است."

به گفتۀ سخنگوی لوی څارنوالی، این اداره به خاطر حمایت این پروسۀ ملی با رویکرد عدلی خویش تدابیر و آماده گی ها در این مورد را قبلاً روی دست داشت. وی در این مورد به ایجاد کمیتۀ مشخص بررسی قضایای انتخاباتی، آموزش فنی و مسلکی کارمندان څارنوالی های مرکز و ولایات در بخش رسیدگی به قضایای انتخاباتی و همچنان به امضای تفاهمنامه میان لوی څارنوالی و کمیسیون مستقل سمع شکایات انتخاباتی و تشریک معلومات به مراجع ذیربط اشاره نمود.

تازه‌ترین اخبار

دوشنبه ۱۳۹۸/۵/۲۸ - ۱۵:۴۲
Background image

تعمیر څارنوالی استیناف ولایت لغمان، به پیش‌واز صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور به بهره برداری سپرده شد

ریاست څارنوالی استیناف ولایت لغمان در مساحت کلی سه جریب زمین که دارای ۲۰ باب اتاق کاری، تالار کنفرانس‌ها، ۱۳ باب تشناب، آشپزخانه، طعام خانه، تعمیر جداگانه برای دفتر پذیرش و ساحۀ سبز می. . .

یکشنبه ۱۳۹۸/۵/۲۷ - ۲۳:۳۸
Background image

۱۸۸ تن مشمول ۶۱ تن از زندانیان نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، از زندان پلچرخی کابل آزاد شدند

این زندانیان بربنیاد فرمان‌های عفو و تخفیف ریاست جمهوری که به مناسبت عید سعید اضحی و صدمین سالگرد استرداد استقلال کشور صادر شده بود، امروز یک‌شنبه ۲۷ اسد سال ۱۳۹۸ خورشیدی از بند آزاد. . .

یکشنبه ۱۳۹۸/۵/۲۷ - ۲۰:۳۶
Background image

انتقال خلیل‌الله فیروزی از زندان به خانه، به گونه مؤقت و تحت شرایط صورت گرفته است

انتقال خلیل‌الله فیروزی از زندان به خانه‌اش، به گونه مؤقت و تحت دو شرط صورت گرفته است؛ ماندن در خانه تا صحت‌یاب شدن و اجرای تعهداتی که با کمیسیون تصفیه کابل بانک، کرده است . . .

برگشت به صفحه اصلی خبرها