بررسی  تمامی قضایای انتخاباتی از سوی لوی څارنوالی

Yama
یکشنبه ۱۳۹۸/۲/۲۹ - ۱۷:۳
jamsheed rasilly

لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان، نتایج بررسی ها و تحقیقاتش  را پیرامون قضایا و جرایم انتخابات پارلمانی سال ۱۳۹۷ خورشیدی را اعلام کرد.

جمشید رسولی، سخنگوی لوی څارنوالی، در یک نشست خبری امروز یکشنبه ۲۹ ثور، در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت، گفت که لوی څارنوالی ۱۹۱ قضیه مربوط به انتخابات و جرایم انتخاباتی را به گونۀ شفاف بررسی و در مورد آنها تصمیم اتخاذ کرده است.

jamsheed rasooly

به گفتۀ آقای رسولی، لوی څارنوالی از آغاز پروسۀ انتخابات پارلمانی ۱۳۹۷ خورشیدی، ۱۹۱ قضیه را از مرکز و ولایات کشور دریافت کرده است که ۳۵مورد آن مشمول قضیۀ کمیشنران پیشین کمیسیون های انتخاباتی، مربوط ولایت کابل و ۱۵۶ قضیه دیگر آن مربوط به ولایات می گردد.

وی در این نشست گفت که علاوه بر بررسی قضایای متذکره، به ۷۲ مورد شکایت که به شکل انفرادی و دسته جمعی از سوی نامزد وکلاء و افراد معترض از ۲۸ ولایت کشور ثبت شده بود، نیز رسیدگی نموده است.

به گفتۀ آقای رسولی، در پیوند به بررسی این قضایا، ۴۵۹ تن مظنون و متهم شناخته شده اند که تحقیقات همۀ آنان تکمیل و به دوسیه های شان مسیر قانونی داده شده که بیش از ۶۴ تن آنها مربوط به قضایای کابل و باقیماندۀ آن مربوط ولایات می گردد.

به قول سخنگوی لوی څارنوالی، این قضایا مشمول اتهامات چون کم و زیاد کردن آرای انتخاباتی، سوءاستفاده از صلاحیت های وظیفه یی، فروش استیکرهای انتخاباتی، جعل و تزویر تذکره ها و استیکرهای انتخاباتی، سرقت مواد حساس انتخاباتی، پنهان کردن اوراق رأی دهی، خرید و فروش تذکره های تابعیت، انتقال تذکره های جعلی استیکر شده، تهدید و اعمال زور برای رأی دادن به کاندیدای مورد نظر، اخلال و برهم زدن پروسۀ انتخابات، لت و کوب، استعمال رأی تقلبی و ثبت غیرقانونی تذکره ها می گردد. 

این قضایا در ۲۵ ولایت کشور به استثنای ولایات ارزگان، بادغیس، تخار، دایکندی، میدان وردک، نورستان، کنر غور و ولایت غزنی- که انتخابات در آن برگزار نشده است- به ثبت رسیده است.

رسولی همچنان در مورد اتهامات بر کمیشنران پیشین کمیسیون های انتخاباتی گفت: "قضیۀ سوء استفاده از صلاحیت های وظیفه یی کمیشنران پیشین کمیسیون های انتخاباتی به گونۀ همه جانبه از جانب هیأت موظف مورد رسیدگی قرار گرفته است که در نتیجه، کمیشنران پیشین در دو حوزه کسب الزامیت نمودند که یکی در ولایت کنر که در آنجا ۷ تن از کمیشنران کمیسیون انتخابات بشمول رئیس و ۳ تن از کمیشنران کمیسیون سمع شکایات به شمول رئیس و دو تن از رؤسای پیشین دارالانشاء و تکنالوژی معلوماتی کميسیون انتخابات متهم شناخته شدند و قضیه آنها در حال حاضر در محکمه قرار دارد. در حوزۀ انتخاباتی ولایت بدخشان نیز اتهام فساد مالی و کم و زیاد کردن آراء بر کمیشنران وجود داشته که در نتیجۀ تحقیقات څارنوالان مربوط، ۱۲ تن از کمیشنران پیشین کمیسیون های انتخاباتی و دو تن از رؤسای پیشین دارالانشاء  و تکنالوژی معلوماتی کمیسیون انتخابات متهم شناخته شده و دوسیه های شان به محکمۀ مربوط فرستاده شده است."

به گفتۀ سخنگوی لوی څارنوالی، این اداره به خاطر حمایت این پروسۀ ملی با رویکرد عدلی خویش تدابیر و آماده گی ها در این مورد را قبلاً روی دست داشت. وی در این مورد به ایجاد کمیتۀ مشخص بررسی قضایای انتخاباتی، آموزش فنی و مسلکی کارمندان څارنوالی های مرکز و ولایات در بخش رسیدگی به قضایای انتخاباتی و همچنان به امضای تفاهمنامه میان لوی څارنوالی و کمیسیون مستقل سمع شکایات انتخاباتی و تشریک معلومات به مراجع ذیربط اشاره نمود.

تازه‌ترین اخبار

یکشنبه ۱۳۹۸/۳/۲۶ - ۱۱:۴
Background image

ادعای جنرال حبیب‌الله احمدزی، در حضور نمایندگان شورای سراسری علمای افغانستان، رسانه‌ها، شبکۀ زنان افغان، نهادهای مدنی و دیده‌بان شفافیت بررسی می‌شود

لوی‌څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان در تاریخ ۲۳ جوزای سال ۱۳۹۸ خورشیدی در یک نامۀ رسمی از این نهادها خواسته است تا نماینده‌های شان را برای اکمال پروسۀ تحقیق به این اداره معرفی. . .

یکشنبه ۱۳۹۸/۳/۲۶ - ۹:۳۳
Background image

در ربع اول سال مالی ۱۳۹۸ خورشیدی، ۷۴۳ قضیۀ تخلفات اطفال، ثبت و بررسی شده است

معاونت لوی څارنوالی در امور منع خشونت علیه زنان و تخلفات اطفال، در ربع اول سال مالی ۱۳۹۸ خورشیدی، در ۳۴ ولایت کشور ۷۴۳ قضیۀ تخلفات اطفال، را ثبت و بررسی کرده است . . .

پنجشنبه ۱۳۹۸/۳/۲۳ - ۲۳:۳۹
Background image

لوی‌څارنوالی انتقادهای سالم، ارزنده و سازنده را می‌پذیرد

څارنپوه نور حبیب جلال معاون لوی څارنوال این مسأله را در "کنفرانس ملی امانت‌داری، عدالت باز و نقش مردم در نهادهای عدلی و قضایی"، امروز پنج شنبه ۲۳ جوزای ۱۳۹۸خورشیدی در مرکز اطلاعات و. . .

برگشت به صفحه اصلی خبرها