تثبیت و شناسائی حدود (۱۷۲۸) تن زندانی افغان آماده به انتقال از زندان‌های ایران به افغانستان

Hussain_admin
دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۹:۷
ایران

بر اساس دعوت رسمی جمهوری اسلامی ایران، لوی څارنوال ا.ا.ا در راس یک هیأت عالیرتبه روز جمعه پنجم حوت سال ۱۴۰۱ خورشیدی مطابق سوم شعبان المعظم سال ۱۴۴۴ هجری قمری، به منظور انتقال زندانیان افغان از زندان‌های جمهوری اسلامی ایران وارد این کشور شده و با مقامات آن گفتگو کرده است.

لوی څارنوال ا.ا.ا افغانستان و هیأت همرای وی با معاون حقوق بشر و امور بین‌الملل وزیر عدلیه و رئیس کمیتۀ انتقال زندانیان، وزیر عدلیه، معاون حقوق بشر و روابط بین‌المللی قوۀ قضاییه، معاونت مقام ریاست جمهوری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل، مسوولان سازمان امور زندان‌ها از بخش قضایی و قونسلی وزارت امور خارجه دیدارهای جداگانه کرده است.

تفاهم نامه ایران

آنان روی چگونگی انتقال محکومان اتباع افغانستان در زندان‌های ایران به منظور حمایت از حقوق آنان در خارج از کشور و تحکیم روابط دوستانه میان امارت اسلامی افغانستان و جمهوری اسلامی ایران، صحبت‌های همه‌جانبه و تبادل نظر کرده است.

در این دیدارها از میان شش هزار و ۶۲۰ زندانی افغان در ۲۱ زندان‌های جمهوری اسلامی ایران، حدود یک هزار و ۷۲۸ زندانی افغان آماده به انتقال، تثبیت و شناسایی گردید.

همچنان در سه مرحله الی ختم سال ۱۴۰۱ خورشیدی، انتقال یک هزار و ۵۰۰ زندانی افغان در ایران زمان‌بندی گردید که بر اساس توافق، قشر اناث در اولویت قرار گرفته است. هیأت ا.ا.ا از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواست که این پروسه را در سال‌های آینده نیز ادامه خواهند داد.

تفاهم نامه ایران

جانب جمهوری اسلامی ایران به هیأت ا.ا.ا بر انتقال حدود چهارصد زندانی محکوم به قصاص (اعدام) در مواردی‌که طرفین قضیه اتباع افغانستان بوده باشند، بعد از اخذ مجوز از مقامات قضایی، موافقت و اعلام آمادگی کرد.

همچنان مقامات جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعدیل مجازات حدود ۲۵۰ زندانی محکوم به اعدام که در جرایم تعزیری به خصوص قاچاق مواد مخدر محکوم بوده، نیز موافقت و اعلام آمادگی کرد.

در این نشست‌ها جمهوری اسلامی ایران وعده سپرد که در صورت مطالبۀ مقامات ا.ا.ا، برای آموزش منسوبان و کارمندان ادارۀ تنظیم امور زندان‌ها، حفظ و نگهداری زندانیان و تبادل تجارب در امور زندانبانی، آماده است.

همچنان در صورت مطالبۀ ا.ا.ا، مقامات ایران در راستای تقویت سیستم فناوری، هوشمندسازی و تجهیز سکتور قضایی و تبادل تجارب اعلام آمادگی کرد.

مقامات ایران بر تجهیز میکانیزۀ زراعتی و مساعدت تخم‌های اصلاح شدۀ بذری به عنوان بدیل و جاگزین مواد مخدر با درنظرداشت اعلام ممنوعیت کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر از سوی رهبری امارت اسلامی افغانستان نیز اعلام آمادگی کرد.

همچنان هیأت ا.ا.ا در دیدار با مقام معاونت ریاست جمهوری ایران، مشکلات مهاجران افغان مقیم را در ۱۰ شماره با آن شریک ساخته و خواستار رفع آن شد.

تفاهم نامه ایران

قابل یادآوری است که بر اساس توافقات و مذاکرات انجام شده به رهبری لوی څارنوال ا.ا.ا و هیأت همرا وی با مقامات جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه ۱۵ حوت سال ۱۴۰۱ خورشیدی، پروسۀ انتقال زندانیان افغان که در زندان‌های ایران زندانی بودند، آغاز شد.

در نخست ۲۶۲ تن زندانی در مرز اسلام قلعه توسط هیأت ایرانی تسلیم مقامات افغانی گردید و این پروسه ادامه دارد.

تازه‌ترین اخبار

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۱۳:۳۲
Background image

دورۀ آموزش ترجمه و تفسیر قرآن عظیم الشان در لوی څارنوالی آغاز شد

این برنامه به مناسبت ماه مبارک رمضان برای کارمندان لوی څارنوالی آغاز شد. این برنامۀ مبارک طی محفل با شکوه با حضور داشت رؤسا و کارمندان این اداره از سوی ریاست محترم دعوت و ارشاد روز یک. . .

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۹:۷
Background image

تثبیت و شناسائی حدود (۱۷۲۸) تن زندانی افغان آماده به انتقال از زندان‌های ایران به افغانستان

بر اساس دعوت رسمی جمهوری اسلامی ایران، لوی څارنوال ا.ا.ا در راس یک هیأت عالیرتبه روز جمعه پنجم حوت سال ۱۴۰۱ خورشیدی مطابق سوم شعبان المعظم سال ۱۴۴۴ هجری قمری، به منظور انتقال زندانیان. . .

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - ۹:۰
Background image

کابینۀ ا.ا.ا کمیتۀ انتقال محکومین را به ریاست لوی څارنوال تایید کرد

کابینۀ ا.ا.ا در بیست و ششمین نشست خویش کمیتۀ انتقال محکومین به ریاست لوی څارنوال را تصویب کرد . . .

برگشت به صفحه اصلی خبرها