ثبت و رسیدگی ۲۹۷۵ قضیۀ خشونت در برابر زنان

ago_admin
پنجشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ - ۹:۵۴
ago

لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان در سال مالی ۱۳۹۸ خورشیدی، در سراسر کشور دوهزار و ۹۷۵ قضیۀ خشونت علیه زنان و دوهزار و ۳۱۷ قضیۀ تخلفات اطفال را ثبت و رسیدگی کرده است. بربنیاد گزارش معاونت لوی څارنوالی در امور منع خشونت علیه زن و تخلفات اطفال، در پیوند به این قضایا یک‌هزار و ۶۳ قضیه محکوم به مجازات شده اند.  ۸۱۴ قضیه، بر اساس مادۀ ۱۷۱ قانون اجراآت جزایی و مادۀ ۳۹ قانون منع خشونت علیه زن، حفظ شده است.

۲۱۶ قضِیۀ دیگر به خاطر عدم صلاحیت موضوعی  به څارنوالی‌های مربوط یا ریاست حقوق فرستاده شده است. در همین حال ۱۷ قضیه به دلیل نبود دلایل کافی الزام حفظ شده و ۷۳۳ قضیه، تحت کار این معاونت قرار دارد.

بربنیاد آمار این معاونت، لت‌وکوب با یک‌هزار و ۳۷۸ مورد، بلندترین آمار جرایم خشونت علیه‌ زنان را به خود اختصاص داده است که ۶۰۰ مورد آن تنها در ولایت کابل رخ داده است.

ولایت‌های کابل، هرات، بلخ، ننگرهار و بامیان از ولایت‌هایی است که به ترتیب، بلندترین گراف جرایم خشونت علیه زنان را در سال جاری داشته است.

این در حالی است که در سال‌های اخیر حضور څارنوالان زن در لوی څارنوالی گسترش چشم‌گیر داشته است. در حال حاضر ۱۳ ریاست در مرکز و آمریت‌های څارنوالی منع خشونت علیه زنان در ۳۲ ولایت کشور از سوی څارنوالان زن مدیریت می‌شوند. به باور مسؤولان لوی څارنوالی، این امر زمینۀ دسترسی زنان به عدالت را فراهم کرده و سبب افزایش اعتماد مردم به ویژه زنان به دستگاه‌های عدلی  گردیده است.

تازه‌ترین اخبار

دوشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۵ - ۹:۱۷
Background image

جلسۀ شورای عالی لوی څارنوالی برگزار شد

جلسۀ شورای عالی لوی څارنوالی تحت ریاست څارنپوه محمدفرید حمیدی لوی څارنوال کشور، روز یکشنبه چهارم حوت ۱۳۹۸ خورشیدی، راه اندازی شد . . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۲۰:۵۲
Background image

پیام تسلیت رهبری لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان

با نهایت تأسف و تأثر عمیق مطلع شدیم که صبح امروز چهار‌شنبه۳۰/۱۱/۱۳۹۸ محترم دوم بریدمن عبدالنصیب کارمند ریاست څارنوالی تنفیذ احکام معاونت لوی څارنوالی در امور عسکری، در مربوطات حوزه پنجم. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۹:۳۴
Background image

نخستین نشست کاری تطبیق تعهدات برنامۀ ملی دوم دولت‌داری باز افغانستان، راه اندازی شد

این برنامه با حضور وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوالی در امور مالی و اداری، محمدناصر همت رئیس عمومی انکشاف منابع بشری، برخی از مسؤولان این اداره و نماینده‌های نهادهای جامعۀ مدنی امروز. . .

برگشت به صفحه اصلی خبرها