دوسیۀ قاچاق ۸۵۱۴ گرام طلا، به محکمه فرستاده شد

ago_admin
دوشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۳۰ - ۱۷:۷
balkh

یک زرگر ۱۹ ساله در تاریخ ۱۵ سنبلۀ ۱۳۹۸ خورشیدی با مقدار هشت کیلو و ۵۱۴ گرام طلا در میدان هوایی بین‌المللی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، از سوی منسوبان امنیت ملی بازداشت شد.

دوسیۀ وی در تاریخ ۱۶ سنبلۀ ۱۳۹۸ خورشیدی به ریاست څارنوالی استیناف ولایت بلخ رسید و پس از اکمال تحقیق، ترتیب اتهام‌نامه و صورت دعوا، در تاریخ ۱۷ جدی ۱۳۹۸ خورشیدی به محکمه فرستاده شده است.

یافته‌های څارنوال موظف قضیه نشان می‌دهد که این شخص مقدار طلای یادشده را از کشور ترکیه خریداری کرده و توسط "طیارۀ ترکش ایرلاین" به ولایت بلخ انتقال داده است. وی به دلیل نپرداختن پول گمرک طلا به مسؤولان موظف، در دروازۀ خروجی  میدان هوایی بازداشت می‌شود

بر بنیاد یافته‌های څارنوال قضیه، ارزش مجموعی این طلا بالغ بر ۹ میلیون ۱۰۶ هزار و ۷۹۰ افغانی تخمین شده است. څارنوال موظف در صورت دعوای خویش تصریح کرده است که مقدار طلای به دست‌آمده، به گونۀ امانت تحویل نمایندگی د افغانستان بانک واقع میدان هوایی بین‌المللی ولایت بلخ شده است.

څارنوال موظف با ترتیب چهار دلیل الزام، متهم این قضیه را قابل تعقیب قضایی دانسته و مادۀ ۷۷۹ و فقرۀ سوم همین مادۀ کودجزا را برای مجازات وی و مصادرۀ طلای به دست‌آمده از پیشگاه محکمۀ درخواست کرده است.