ریاست څارنوالی استیناف ولایت بلخ در سال ۱۳۹۸خورشیدی ۱۶۳۲ قضیه را بررسی کرده است

ago_admin
چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۳ - ۱۶:۱۵
balkh

این ریاست در سال ۱۳۹۸ خورشیدی، ۱۶۳۲ قضیه را ثبت و بررسی کرده است که مشمول ۸۱ مورد قتل، ۱۹۶ مورد سرقت، ۱۵۰ مورد مواد مخدر، ۲۳۱ مورد جرایم ترافیکی، ۱۱۴ مورد فساد اداری، ۲۶۲ مورد خشونت علیه زن، ۷۷ مودر جرایم اخلاقی و ۳۰۱ مورد دیگر جرایم می‌باشد.

بر اساس آمار موجود، از این میان ۵۰۹ قضیۀ نهایی شده که در پیوند به آن ۲۹۶ تن از سه ماه تا ۳۰ سال زندان و جزاهای نقدی محکوم به مجازات شده اند.

در همین حال این ریاست فرمان‌های ریاست جمهوری مبنی بر عفوف و تخفیف زندانیان را نیز  در زندان ولایت بلخ تطبیق کرده است که در نتیجۀ آن ۱۸۴ زندانی مشمول ۱۴۶ مرد و ۳۹ زن مورد عفو قرار گرفته و در میعاد حبس ۱۳۷ تن زندانی مشمول ۱۰۸ مرد و ۱۹  تخفیف به عمل آمده است.

رئیس څارنوالی استیناف ولایت بلخ در سال ۱۳۹۸ خورشیدی، افزون بر نشست‌های همآهنگی با مسوؤلان بخش‌های مختلف این ولایت(نهادهای کشفی، امنیتی و عدلی  و قضایی) هشت برنامه را در سطح این ولایت به منظور گزارش‌‌دهی از اجراآت څارنوالی برای شهروندان، همآهنگی با نهادهای غیردولتی، علما، جامعۀ مدنی و آگاهی‌دهی برای مردم نیز راه اندازی کرده است.

رئیس څارنوالی استیناف ولایت بلخ از نظارت‌خانه، زندان و مرکز اصلاح و ترتیۀ اطفال این ولایت به منظور بررسی وضعیت معیشتی و صحی زندانیان و محجوزان نظارت دوام‌دار داشته، مشکلات آنان را گوش و به آن رسیدگی کرده است

این ریاست به منظور بلند بردن سطح دانش مسلکی کارکنانش، برنامه‌های مختلف(آموزش کودجزا، قانون منع خشونت علیه زنان، حساب‌داری و مالی و پلان استراتیژیک پنج ساله) را به همکاری دفتر حمایت از سکتور عدلی افغانستان(JSSP) و سازمان بین‌المللی انکشاف حقوق(IDLO) راه اندازی کرده است.

این ریاست از اثر اجراآت و رسیدگی به این قضایا، ۴۵۹ هزار افغانی را بابت جرایم نقدی، به حساب قطعی دولت واریز کرده است.