ریاست څارنوالی استیناف ولایت دایکندی، از کاکرد یک‌ سال‌اش گزارش داد

Hussain_admin
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ - ۹:۳۱
ago

شیرحسین سحر رئیس څارنوالی استیناف ولایت دایکندی در برنامه‌یی که به همین منظور تحت عنوان گزارش‌دهی دولت به ملت راه اندازی شده بود گفت که این ریاست در سال ۱۳۹۹ خورشیدی، ۸۳۳ قضیه را ثبت و بررسی کرده است. این برنامه با حضور معاون والی، رئیس و اعضای شورای علما، اعضای شورای ولایتی، مسؤولان نهادهای کشفی و امنیتی، کمیسیون مستقلحقوق بشر، جامعۀ مدنی، انجمن زنان، متنفذان و رسانه‌ها در تاریخ ۲۹ دلو ۱۳۹۹ خورشیدی راه اندازی شد.

آقای سحر در این برنامه گفت: " مبارزۀ جدی ما با فساد اداری، قاچاق مواد مخدر  و خشونت‌های مبتنی بر جنسیت به گونۀ جدی جریان دارد؛ اما برای رسیدن به هدف مطلوب در این زمینه، همکاری علما، متنفذان و دیگر شهروندان و بسیج ملی و ارادۀ همگانی نیاز است." وی افزود که در جلوگیری و خشکانیدن سرچمه‌ها و مجراهایی که باعث بروز پدیده‌های جرمی می‌شود، نقش علمای دین، رسانه‌ها و فعالان مدنی و مردم تعیین کننده است.

رئیس څارنوالی استیناف ولایت دایکند در این برنامه گفت که قضایایی که این ریاست در سال ۱۳۹۹ خورشیدی رسیدگی کرده است مشمول ۲۶ مورد جرایم مربوط به قتل( قتل خطا، قتل عمد و مسبب قتل)، ۵۳ مورد جرایم سرقت، ۲۵ مورد جرایم اخلاقی، ۷۶ مورد جرایم مواد مخدر و مسکرات، ۲۱ مورد جرایم فساد اداری، ۱۷ مورد جرایم حادثۀ ترافیکی، ۱۸۱ مورد جرایم خشونت علیه زنان، ۷۴ قضیه تخلفات اطفال، و ۳۶۰ مورد جرایم متفرقه می‌باشد. وی افزود که در پیوند به این قضایا یک هزار و ۳۱۶ تن مظنون شناخته شده اند که از این میان ۲۰۰ تن از سه ماه الی ۳۰ سال حبس تنفیذی، ۲۹۷ تن به جزای نقدی، ۱۰ تن به جزای نقدی تعلیقی، هفت تن به حجز، ۲۷ تن به حبس تعلیقی و ۴۳ تن به حجز در منزل محکوم شده اند. همچنان ۱۰۸ تن بری‌الذمه شناخته شده، ۱۵۵ تن به ضمانت معتبر آزاد، ۳۰ تن تحت توقیف و قضایای ۴۳۸ تن دیگر تحت کار این ریاست قرار دارد.

به گفتۀ وی در اثر رسیدگی به این قضایا بابت جرایم نقدی سه میلیون و ۴۶۹ هزار و ۲۰۰ افغانی به حساب قطعی دولت واریز شده است. وی افزود که در پیوند به این قضایا ۹۳۵ گرام هیروئین، ۱۴۴ کیلوگرام تریاک، ۱۸.۵ لیتر مشروبات الکولی، ۸۵ گرام شیشه، ۲۰ میل سلاح مختلف‌النوع، ۴۸ عدد شاجور، ۴۵۳ فیر مرمی، دو حلقه بمب دستی، ۱۰ عراده موترسایکل، یک عراد موتر نوع فلانکوچ، یک پایه دستگاه فلزیاب و یک عراده موتر کرولا کشف و مصادره شده است.

به گفتۀ رئیس څارنوالی استیناف ولایت دایکندی، این ریاست در سال ۱۳۹۹ خورشیدی ۹۸ قضیه  را که از سال‌های گذشته به شکل ملتوی باقی مانده بود، در مورد آن مطابق به قوانین نافذۀ کشور تصامیم قانونی اتخاذ کرده است. به گفتۀ وی در سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی برای ۲۵ تن از څارنوالان در داخل ریاست برنامۀ چهار روزۀ ارتقای ظرفیت راه اندازی شده و ۴۴ تن دیگر از کارکنان مسلکی و اداری این ریاست در ۱۴ برنامۀ آموزشی معرفی شده اند. وی تصریح کرد که در اثر تطبیق فرامین عفوف و تخفیف ریاست جمهوری در زندان این ولایت ۱۳۳ تن مورد عفو قرار گرفته و از زندان آزاد و در میعاد حبس ۱۰۰ تن دگیر تخفیف به عمل آمده است.

همچنان ریاست څارنوالی عسکری این ولایت در سال مالی ۱۳۹۹  خورشیدی ۵۵ قضیۀ را بررسی کرده است که مشمول ۱۱ مورد سوء استفاده از صلاحیت‌ وظیفه‌یی، هشت مورد نقض مقررات خدمات داخله و قراول، ۱۱ مورد لت و کوب و مجروحیت، ۹ مورد غیابت خودسرانه از وظیفه، دو قضیه نقض مقررات استعمال سلاح، یک مورد اخفای مجرم، سه مورد مفقودی سلاح،  پنج مورد عدم رعایت و متوقف ساختن قوانین، یک مورد خشونت علیه خبرنگاران و سه مورد سایر جرایم می‌باشد. از این میان هشت قضیه نهایی شده، ۲۹ قضیه پس از اکمال تحقیق، ترتیب اتهام‌نامه و صورت دعوا محول محاکم، ۲۱ قضیه تحت دوران محاکماتی، هفت قضیه به نسبت عدم صلاحیت رسیدگی به مراجع مربوط فرستاده شده، ۱۵  قضیه به نسبت نبود دلایل کافی الزام حفظ و چهار قضیۀ دیگر تحت کار این ریاست قرار دارد.

از سوی دیگر ریاست څارنوالی مبارزه با جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی ولایت دایکندی در سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی ۵۰ قضیه را ثبت و بررسی کرده است که مشمول ۱۴ مورد اختطاف، سه مورد قاچاق انسان، سه مورد قاچاق اسلحه، مهمات و اموال ممنوعه، ۱۰ مورد عضویت در گروه‌های مسلح غیرمسؤول، پنج مورد نقض مقررات استعمال سلاح و سه مورد حیازت و انفجار ماین و دیگر جرایم می‌باشد. در پیوند به این قضایا سه عراده موتر نوع لکسس، فرونر و مازدا، سه عراده موتر سایکل، دو میل پیکا، یک میل راکت، یک میل هاوان، ۱۱ میل کلاشینکوف، هشت میل سلاح کمری، یک میل M۱۶، ۱۶ فیر راکت، ۲۴۰ فیر گلولۀ اگایر و ۱۳ فیر گلولۀ هاوان کشف و مصادره شده است.

در این برنامه معاون والی ولایت دایکندی، اعضای شورای ولایتی، رئیس شورای علما و برخی دیگر از مسؤولان دولتی این ولایت از اجراآت و کارکردهای ریاست څارنوالی استیناف این ولایت ابراز خوشنودی کرده و وعده سپردند که با این ریاست در راستای تطبیق قانون و تأمین عدالت همکاری بهتر و بیشتر خواهند داشت.