ریاست څارنوالی استیناف ولایت دایکندی در سال ۱۳۹۸خورشیدی ۶۹۸ قضیه را بررسی کرده است

ago_admin
یکشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۱۱ - ۹:۲۲
daikundi

این قضایا مشمول ۳۲ مورد قتل، ۷۶ مورد سرقت، ۶۱ مورد مواد مخدر، ۵۵ مورد جرایم ترافیکی، ۱۶ مورد فساد اداری، ۱۹۸ مورد خشونت علیه زن و تخلفات اطفال، ۸ مودر جرایم اخلاقی و ۳۰۶ مورد دیگر جرایم می‌باشد.

از این میان ۳۸۴ قضیۀ نهایی شده و در پیوند به آن ۷۳۵ تن از سه ماه تا ۳۰ سال زندان و جزاهای نقدی محکوم به مجازات شده اند.

از سوی دیگر ریاست څارنوالی استیناف ولایت دایکندی در پیوند به رسیدگی ۵۸ قضیۀ مواد مخدر، ۲۵۲.۸۴۵ کیلو گرام چرس، ۴۵۵.۷۰۷ گرام تریاک، ۱۸۰ گرام هیروئین، ۲۳۱ گرام شیشه و ۱۴.۵ لیتر مشروبات الکولی را ضبط کرده و به مدیریت مواد مخدر انتقال شده است. 

در همین حال این ریاست فرمان‌های ریاست جمهوری مبنی بر عفو و تخفیف زندانیان را نیز  در زندان ولایت دایکندی تطبیق کرده است که در نتیجۀ آن ۸۰ زندانی مشمول ۶۴ مرد و ۱۶ زن مورد عفو قرار گرفته و از زندان آزاد شدند و در میعاد حبس ۱۶ زندانی دیگر مشمول ۱۴ مرد و دو زن تخفیف به عمل آمده است.

رئیس څارنوالی استیناف ولایت دایکندی در سال ۱۳۹۸ خورشیدی، افزون بر نشست‌های همآهنگی با مسوؤلان بخش‌های مختلف این ولایت(نهادهای کشفی، امنیتی و عدلی  و قضایی) برنامه‌های مختلفی را به منظور گزارش‌‌دهی از اجراآت څارنوالی برای شهروندان، همآهنگی با نهادهای غیردولتی، علما، جامعۀ مدنی و آگاهی‌دهی برای مردم نیز راه اندازی کرده است. برنامۀ کمپاین ۱۶ روزۀ منع خشونت علیه زنان و برنامۀ راه‌کارهای مبارزه با فساد اداری با اشتراک مسؤولان تمام اداره‌های دولتی و غیر دولتی، علما، جامعۀ مدنی و دیگر اقشار جامعه، از شمار این برنامه‌ها به حساب می‌آید.

رئیس څارنوالی استیناف ولایت دایکندی از نظارت‌خانه، زندان و مرکز اصلاح و ترتیۀ اطفال این ولایت به منظور بررسی وضعیت معیشتی و صحی زندانیان و محجوزان نظارت دوام‌دار داشته، مشکلات آنان شنیده و به آن رسیدگی کرده است.

این ریاست از در اثر اجراآت و رسیدگی به این قضایا، دو میلیون و ۷۱۰ هزار و ۲۳۵ فغانی را بابت جرایم نقدی به حساب دولت واریز کرده است. همچنان چهار میلیون و ۱۷۶ هزار و ۶۹۰ افغانی را بابت اختلاس، رشوه و مواد مخدر به حساب تأمیناتی دولت واریز کرده است.