ریاست څارنوالی استیناف ولایت پنجشیر در سال ۱۳۹۸خورشیدی ۲۲۸ قضیه را بررسی کرده است

ago_admin
یکشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۱۱ - ۱۱:۱۲
panjshair

قضایای یادشده، مشمول ۳ مورد قتل، ۲۸ مورد سرقت، ۱۷ مورد مواد مخدر، ۶ مورد جرایم ترافیکی، ۴۱ مورد فساد اداری، ۴۷ مورد خشونت علیه زن، ۵ مورد جرایم اخلاقی و ۸۱ مورد دیگر جرایم می‌باشد.

از این میان قضایا ۱۰۶ قضیۀ نهایی شده است که در پیوند به آن ۱۰۶ تن از سه ماه تا ۳۰ سال زندان و جزاهای نقدی محکوم به مجازات شده اند.

در همین حال این ریاست فرمان‌های ریاست جمهوری مبنی بر عفو و تخفیف زندانیان را نیز  در زندان ولایت پنجشیر تطبیق کرده است که در نتیجۀ آن ۲۵ زندانی مورد عفو قرار گرفته و در میعاد حبس ۴۰ زندانی دیگر مرد تخفیف به عمل آمده است.

رئیس څارنوالی استیناف ولایت پنجشیر در سال ۱۳۹۸ خورشیدی، علاوه بر نشست‌های همآهنگی با مسوؤلان بخش‌های مختلف این ولایت(نهادهای کشفی، امنیتی و عدلی  و قضایی) برنامه‌های مختلفی را به منظور گزارش‌‌دهی از اجراآت څارنوالی برای شهروندان در همآهنگی با نهادهای غیردولتی، علما، جامعۀ مدنی و آگاهی‌دهی برای مردم نیز راه اندازی کرده است.

وی از نظارت‌خانه، زندان و مرکز اصلاح و ترتیۀ اطفال این ولایت به منظور بررسی وضعیت معیشتی و صحی زندانیان و محجوزان نظارت دوام‌دار داشته، مشکلات آنان را گوش و به آن رسیدگی کرده است، هم‌چنان در سال جاری کمیته ولایتی منع شکنجه نیز فعالیت خویش را آغاز نموده است.

این ریاست از اثر اجراآت و رسیدگی به این قضایا، ۸۹۹ هزار افغانی را بابت جرایم نقدی و ۷۷۳ هزار ۴۷۰ افغانی را طور امانت به حساب دولت واریز کرده است.