سرپرست ادارۀ نورم و استندرد به اتهام اخذ 100 هزار دالر امریکایی، به ۱۶ سال حبس و انفصال از وظیفه، محکوم به مجازات شد

ago_admin
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۷/۲۲ - ۱۲:۹

محمدموسی علمی سرپرست ریاست ادارۀ نورم و استندرد، خواجه جاوید صدیقی معاون تخنیکی و احسان الله حیات سرپرست ریاست ارزیابی آن اداره به اتهام اخذ رشوت مبلغ یک‌صد هزار دالر امریکایی، به‌روز دو‌شنبه ۲۱میزان سال ۱۳۹۹ خورشیدی، از سوی محکمۀ استیناف مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری، مورد محاکمه قرار گرفتند.

این قضیه بربنیاد شکایتی از سوی یک شرکت بین‌المللی، عنوانی لوی څارنوالی به تاریخ دهم سرطان سال ۱۳۹۹ خورشیدی، مورد بررسی و تعقیب عدلی قرار گرفته و در آن ادعا گردیده بود که برای تسلیم دهی لابراتوار‌های بندر نیمروز، آقینه،اسلام قلعه، تورخم، تورغندی و میل۷۸فراه برای شرکت مذکور از سوی چند تن از مقامات ادارۀ نورم و استندرد، مبلغ دوصد هزار دالر امریکایی برای هر بندر، ده درصد سهم و ۲۱ هزار دالر امریکایی در هر ماه رشوت مطالبه گردیده است.

لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان، این قضیه را از طریق ریاست عمومی څارنوالی کنترول و مراقبت پیگیری نموده که سرانجام محمد موسی فرزند محمد سلیم سرپرست ادارۀ نورم و استندرد را ساعت ۱۰شب ۲۵/۲۶ سرطان سال ۱۳۹۹ خورشیدی، حین اخذ رشوت مبلغ یک‌صد هزار دالر امریکایی، از مسوولین شرکت به گونۀ بالفعل دستگیر و دو تن دیگر را به اتهام شراکت در قضیه تحت توقیف قرار داد.

قضیه جهت اکمال تحقیق و تعقیب عدلی به مرکز عدلی و قضایی جرایم سنگین فساد اداری ارسال گردیده که آن مرکز پس از اکمال تحقیق، جمع‌آوری اسناد و دلایل اثبات جرم؛ به‌هدف تطبیق قانون و تأمین عدالت به محکمه ذیصلاح محول نموده‌است.

هیأت قضایی محکمۀ استیناف رسیدگی به جرایم سنگین فساد اداری مرکز عدلی و قضایی، در جلسۀ علنی روز، پس از استماع دفاعیه متهمان و وکلای مدافع؛ محمدموسی علمی سرپرست ریاست ادارۀ نورم و استندرد را در اتهام اخذ رشوت مبلغ یکصد هزار دالر امریکایی، طبق هدایت فقرۀ ششم مادۀ ۳۷۱، فقرۀ اول مادۀ ۳۷۵ و فقرۀ اول مادۀ ۳۸۵ با در نظرداشت مادۀ ۵۳۶ و ۵۷، کودجزا، به ۱۶ سال  حبس تنفیذی، پرداخت یکصد هزار دالر امریکایی معادل وجه رشوت، انفصال از وظیفه و مبلغ ۶۰ هزار افغانی جریمۀ نقدی به جرم حیازت غیر قانونی سلاح، محکوم به مجازات کرد.

همچنان هیأت قضایی این جلسه، خواجه جاوید صدیقی و احسان الله حیات را در اتهام فوق‌الذکر، نسبت عدم دلایل کافی الزام، بر اساس مواد پنجم، ۲۳۵  و فقرۀ چهارم مادۀ ۱۹ قانون اجراآت جزایی با رعایت مادۀ پنجم کودجزا، بری‌الذمه دانست.

قابل یادآوری است که محمدموسی علمی سرپرست ریاست ادارۀ نورم و استندرد، به شانزده سال حبس تنفیذی، پرداخت یکصد هزار دالر امریکایی معادل وجه رشوت، انفصال از وظیفه و مبلغ ۶۰ هزار افغانی جریمۀ نقدی به جرم حیازت غیر قانونی سلاح، از سوی محکمه ابتدایی رسیدگی به جرایم سنگین فساد اداری مرکز عدلی و قضایی، محکوم به مجازات گردیده بود.

تازه‌ترین اخبار

دوشنبه ۱۳۹۹/۸/۵ - ۹:۵۸
Background image

لوی څارنوالی دوسیۀ ٢١ تن مشمول والی ولایت هرات، رئیس صحت عامه و سه عضو شورای ولایتی این ولایت را به اتهام فساد اداری، به محول محکمه کرد

لوی څارنوالی دوسیۀ ٢١ تن مشمول والی ولایت هرات، رئیس صحت عامه و سه عضو شورای ولایتی این ولایت را به اتهام فساد اداری، به محول محکمه کرد لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان اوراق. . .

چهارشنبه ۱۳۹۹/۷/۳۰ - ۱۰:۴۱
Background image

معاون پیشین اطرافی زون ۱۰۱ آسمایی کابل، به هشت ماه حبس تنفیذی، محکوم به مجازات شد

مل پاسوال سلمان ابو شریف، معاون پیشین اطرافی زون ۱۰۱ آسمایی کابل، به اتهام سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌یی، روز دو‌شنبه ۲۸ میزان سال ۱۳۹۹ خورشیدی، از سوی محکمۀ استیناف مرکز عدلی و. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۷/۲۹ - ۱۵:۲۵
Background image

برنامۀ آموزشی بخش نظامی و مبارزه با جرایم بین‌المللی پایان یافت

این برنامه برای ۵۰ تن از څارنوالان ریاست‌های مبارزه با جرایم بین‌المللی و بخش عسکری لوی‌څارنوالی راه اندازی شده بود. این برنامۀ آموزشی دو روزه که از سوی ریاست انستیتوت آموزش‌های مسلکی. . .

برگشت به صفحه اصلی خبرها