عامل قتل دو تن در بلخ، به حبس دوام محکوم شد

ago_admin
چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲ - ۱۵:۴۴
balkh

سردار ۲۳ ساله فرزند عیسی‌خان باشندۀ قریۀ ماچلری ولسوالی چمتال ولایت بلخ، به جرم قتل عبدالستار فرزند محمدغیاث و احمدخان فرزند گل‌خان، به ۳۰ سال زندان محکوم شد.

بر اساس یافته‌های څارنوال موظف قضیه، این شخص پس از به قتل رسانیدن عبدالستار در تاریخ ۲۰ اسد ۱۳۹۶ خورشیدی به کشور ایران فرار می‌کند. وی حدود یک سال بعد به کشور برگشته و احمدخان را در تاریخ ۱۳ جوزای ۱۳۹۸ خورشیدی نیز به قتل می‌رساند.

در صورت دعوای څارنوال آمده است که سردار پس از کشتن احمدخان از ولسوالی چمتال فرار کرده؛ اما در ولسوالی شولگرۀ این ولایت، از سوی نیروهای کشفی و امنیتی بازداشت می‌شود.

څارنوال موظف در صورت دعوایش نگاشته است که موصوف، عبدالستار را به بهانۀ کشتن یک تن از مخالفان مسلح دولت به سمت خانه اش به قریۀ دیگر می‌برد؛ اما به محض تاریک‌شدن هوا در نیمه‌های راه موترسایکل را به بهانه‌یی توقف داده و عبدالستار نام را توسط شلیک گلوله به قتل می‌رساند.

در این صورت دعوا آمده است که مجرم این قضیه، احمدخان را در اطاقی که از آن به عنوان مسجد استفاده می‌شود، پیش چشمان چند تن به قتل رسانده است.

څارنوال تذکر داده است که سردار به خاطر فرار از قانون و مجازات و با اظهارات ضد و نقیض مشخص نکرده است که چه انگیزه‌یی باعث چنین عملکرد او شده؛ ولی پسر عبدالستار در اظهاراتش گفته است که چندی قبل پدرش مبلغ ده هزار افغانی به او قرض‌ داده بود.

څارنوال این قضیه با ترتیب چهار دلیل الزام علیه مجرم یادشده، از پیشگاه محاکم در خواست کرده بود که مواد ۵۴۷ و ۷۵ کودجزا را بالای وی تطبیق کنند.

گفتنی است که دوسیۀ وی در تاریخ هشتم سرطان ۱۳۹۸ خورشیدی، از سوی آمریت مبارزه با جرایم جنایی قوماندانی امنیۀ ولسوالی چمتال این ولایت څارنوالی ابتدائیۀ این ولسوالی رسیده و پس از اکمال تحقیق، ترتیب اتهام‌نامه و صورت دعوا به محاکم فرستاده شد. محاکم ابتدائیه و استیناف موصوف را به ۳۰ سال زندان محکوم کرد و محکمۀ سوم(تمیز) نیز در تاریخ ۱۴ قوس ۱۳۹۸ خورشیدی این فیصله را تأئید کرده است.