لوی څارنوالی از آغاز سال مالی ۱۳۹۸خورشیدی تا اکنون، به ۲۵۲۷ قضیۀ خشونت علیه زنان رسیدگی کرده است

ago_admin
چهارشنبه ۱۳۹۸/۸/۲۲ - ۱۴:۴۲
jamshid rasooly

این قضایا مشمول تجاوز جنسی، تجاوز بر عفت و ناموس، مجبورکردن به فحشا و خودسوزی، آتش‌زدن، جراحت و معلولیت، لت و کوب، بددادن، نکاح اجباری، ممانعت از حق ازدواج، دشنام و تحقیر، آزار و اذیت، منع تصرف در ارث، ممانعت از حق آموزش، کار اجباری و غیره می‌باشند.

جمشید رسولی سخنگوی لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان در یک کنفرانس خبری در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت، امروز چهارشنبه ۲۲ عقرب ۱۳۹۸ خورشیدی گفت که این قضایا از سراسر کشور در څارنوالی ثبت شده است. به قول وی، لوی څارنوالی  تمام این قضایا را به گونۀ جدی و عادلانه، مطابق به احکام قوانین نافذ کشور رسیدگی کرده است.

به قول آقای رسولی، لت و کوب با یک هزار و ۲۴۰ قضیه، آزار و اذیت با ۲۶۳ قضیه و دشنام و تحقیر با ۲۱۷ قضیه، بیشترین آمار قضایای خشونت علیه زنان را در سه ربع نخست سال مالی ۱۳۹۸خورشیدی تشکیل می‌دهد.

وی در ادامه افزود که ولایت‌های کابل، هرات و بلخ به ترتیب بلندترین و پروان، غور و بغلان پایین‌ترین آمار قضایای خشونت علیه زنان را به خود اختصاص داده اند.

سخنگوی لوی څارنوالی علاوه کرد که این اداره در حدود چهار سال پسین، برنامه‌های مختلف را با رویکرد عدلی، برای حمایت از زنان راه اندازی کرده است. وی از برگزاری کنفرانس‌های ملی مبارزه با خشونت علیه زنان که با اشتراک تمام اقشار جامعه به ویژه زنان از بخش‌های مختلف اداره‌های دولتی و غیر دولتی راه اندازی می‌شود یادآوری کرد.

به گفتۀ وی، با روی دست گرفتن این برنامه‌ها و تلاش‌های جدی رهبری لوی څارنوالی به منظور افزایش حضور کارکنان زن در بخش‌های مسلکی و اداری در این اداره از سه درصد به حدود ۲۲ درصد، آمار ثبت قضایای خشونت علیه زنان نیز دو برابر شده است.

آقای رسوی دلیل بلند رفتن آمار ثبت قضایای خشونت علیه زنان در لوی څارنوالی را اعتماد شهروندان به ویژه زنان به این اداره می‌داند. به قول سخنگوی لوی څارنوالی، در حال حاضر افزون بر حضور څارنوالان زن در ۳۲ ولایت کشور، څارنوالی‌های خشونت علیه زنان در سطح ابتدائیه و استیناف نیز فعال اند.

به گفتۀ وی، لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان به منظور حمایت بیشتر از زنان یک ریاست را تحت عنوان "ریاست څارنوالی منع آزار و اذیت زنان در اداره‌های عامه و خصوصی" ایجاد کرده است که با روی کار شدن این ریاست، فضای مصون کاری برای زنان تمام اداره‌ها فراهم خواهد شد.

وی تأکید کرد که با رسیدگی جدی به تمام قضایا به ویژه قضایای خشونت علیه زنان، از یک سو متهمان و مجرمان به سزای اعمال شان خواهند رسید و از سوی دیگر برای دیگران پند خواهد شد تا از انجام اعمال خلاف قانون دست بردارند.

تازه‌ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۹/۴/۱۹ - ۱۷:۳۶
Background image

نشست کمیتۀ مبارزه علیه فساد اداری، شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه علیه فساد اداری برگزار شد

این نشست تحت ریاست څارنپوه محمدفرید حمیدی لوی څارنوال دولت جمهوری اسلامی افغانستان با حضور عبدالبصیر انور وزیر عدلیه، مرستیال لوی څارنوالی در امور تحقیق، مرستیال لوی څارنوالی در امور. . .

یکشنبه ۱۳۹۹/۴/۱۵ - ۱۲:۳۳
Background image

معاون لوی څارنوال در امور تحقیق از څارنوالی‌های استیناف ولایت کابل، زون شمال، شمال‌شرق وریاست عمومی مبارزه با آزار و اذیت زنان در ادارات عامه و خصوصی، دیدار کرد.

فریداحمد غوری معاون لوی څارنوال در امور تحقیق، از ریاست‌های څارنوالی استیناف ولایت کابل، څارنوالی‌های استیناف زون‌ شمال، شمال‌شرق و ریاست عمومی څارنوالی مبارزه با آزار و اذیت زنان در. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۴/۹ - ۱۱:۵۱
Background image

لوی څارنوالی در شش ماه اخیر ۳۹۹ قضیۀ قاچاق مسکرات و مواد مخدر را ثبت و بررسی کرده است

این قضایا که در سراسر کشور اتفاق افتاده است، در ربع چهارم سال ۱۳۹۸ و ربع اول ۱۳۹۹ خورشیدی، مورد رسیدگی قرار گرفته است. در پیوند به این قضایا، ۴۹۰ تن مشمول پنج خانم و یک تبعۀ خارجی. . .

برگشت به صفحه اصلی خبرها