لوی څارنوالی در چند سال پسین، ۶۰ قضیۀ خشونت علیه خبرنگاران را بررسی کرده است

Ago
سه‌شنبه ۱۳۹۸/۸/۱۴ - ۸:۲۹
ago

لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغان با تعهدی که بر حمایت از آزادی بیان و خبرنگاران دارد، در چند سال پسین ۶۰ قضیۀ خشونت علیه خبرنگاران را در مرکز و ولایات بررسی کرده است.

این قضایا مشمول قتل، لت و کوب، توهین، تهدید، بازداشت‌ غیرقانون، خودکشی، حملۀ مسلحانه و غیره بوده که در پیوند به آن ۸۳ تن به جزاهای نقدی، حبس طویل و حتا اعدام محکوم به مجازات شده اند.

قضایای یادشده در ولایت‌های کابل، ننگرهار، هرات، غور، نیمروز، فراه، کندز، کندهار، بلخ، بادغیس، زابل، خوست، فاریاب، پروان، کاپیسا و بغلان اتفاق افتاده است.

از میان قضایای یادشده ۳۳ قضیۀ آن قبل از ایجاد کمیتۀ امنیت و مصونیت خبرنگاران و ۲۷ مورد دیگر آن پس از ایجاد این کمیته به لوی څارنوالی رسیده است. قضایایی که قبل از ایجاد کمیتۀ امنیت و مصونیت خبرنگاران به لوی څارنوالی رسیده بود، نهایی شده که در پیوند به آن ۳۸ تن محکوم به مجازات شده اند.

از مجموع ۲۷ قضیه‌یی که پس از ایجاد کمیتۀ یادشده به لوی څارنوالی رسیده است، ۱۲ مورد نهایی شده و ۱۵ مورد دیگر، در حالت دوران محاکماتی می‌باشد که در پیوند به این قضایا ۴۵ تن متهم شناخته شده اند.

از قضیۀ ترور آقای احمدشاه، خبرنگار BBC در ولایت خوست که چند تن در پیوند به آن گرفتار شد، یک آنان به اعدام و یک تن دیگر به ۳۰ سال حبس محکوم شدند و  در پیوند به قضیۀ قتل آقای ارغند، خبرنگار کابل نیوز که دو تن در پیوند به آن گرفتار و یک تن آنان به اعدام محکوم شد، می‌توان از مثال‌های رسیدگی جدی به این قضایا نامبرد.

برگزاری کنفرانس‌های مطبوعاتی در پیوند به حمایت از آزادی بیان و ارائۀ گزارش رسیدگی به قضایای خشونت علیه خبرنگاران و پیگیری جدی این قضایا از طریق CMS در مراحل مختلف(کشف، تحقیق و محاکمه‌) از کارهای مهم دیگر این اداره می باشد.

تازه‌ترین اخبار

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۲۰:۵۲
Background image

پیام تسلیت رهبری لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان

با نهایت تأسف و تأثر عمیق مطلع شدیم که صبح امروز چهار‌شنبه۳۰/۱۱/۱۳۹۸ محترم دوم بریدمن عبدالنصیب کارمند ریاست څارنوالی تنفیذ احکام معاونت لوی څارنوالی در امور عسکری، در مربوطات حوزه پنجم. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۳۰ - ۹:۳۴
Background image

نخستین نشست کاری تطبیق تعهدات برنامۀ ملی دوم دولت‌داری باز افغانستان، راه اندازی شد

این برنامه با حضور وحیدالدین ارغون معاون لوی څارنوالی در امور مالی و اداری، محمدناصر همت رئیس عمومی انکشاف منابع بشری، برخی از مسؤولان این اداره و نماینده‌های نهادهای جامعۀ مدنی امروز. . .

دوشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۱ - ۱۳:۱۹
Background image

ولسوال محمدآغۀ ولایت لوگر، به ده سال و شش ماه حبس محکوم شد

محاکمۀ استیناف نورمحمد عبیدی فرزند طلامحمد، ولسوال محمدآغۀ ولایت لوگر، امروز دوشنبه ۲۱ دلو سال ۱۳۹۸ خورشیدی، در مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری، برگزار شد . . .

برگشت به صفحه اصلی خبرها