لوی څارنوال: فرهنگ انسان دوستی و احترام به انسان باید محور کار ما را تشکیل دهد

ago_admin
دوشنبه ۱۳۹۸/۹/۱۸ - ۹:۲
محمد فرید حمیدی

څارنپوه محمدفرید حمیدی لوی څارنوال دولت جمهوری اسلامی افغانستان در برنامۀ گرامی داشت از "روز جهانی افراد دارای معلولیت" در تعمیر لوی څارنوالی واقع دارالامان کابل گفت که فرهنگ انسان دوستی و احترام به انسان که اعتقادات دینی ما محور آن است، باید در جامعه نهادینه شود.

این برنامه با حضور لوی څارنوال، معاونان و رؤسای لوی څارنوالی، معین تخنیکی وزارت دولت در امور شهدا و معلولین، کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر، نمایندۀ کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی و برخی از افراد دارای معلولیت در لوی څارنوالی، امروز یک شنبه 17 قوس 1398 خورشیدی در تعمیر لوی څارنوالی واقع دارالامان راه اندازی شد.

لوی څارنوال کشور در این برنامه گفت که تجلیل از این روزها، فرصتی است تا کارکردهای گذشته را بررسی کرده و به منظور بهبود امور، برای آینده  برنامه بسازیم. وی تأکید کرد که با توجه به تعهدات انسانی، اخلاقی و دینی مکلفیم تا امکانات و شرایط لازم را برای تمام افراد به ویژه افراد دارای معلولیت فراهم کنیم.

اشتراک کننده ها

لوی څارنوال کشور گفت: "در کنار این که مکلفیم حقوق افراد دارای معلولیت را رعایت کنیم و مسؤولیت‌های مان را در برابر آنان انجام بدهیم؛ باید شرایط و امکانات کاری را برای شان فراهم کنیم."

به قول آقای حمیدی دیدگاه رهبری لوی څارنوالی در برابر افراد دارای معلولیت ترحم‌گونه نه؛ بلکه انجام مسؤولیت‌ها برای احقاق حقوق آنان بوده است.

به باور وی حق مردم افغانستان است که شرایط اصل نمایندگی آنان به هر لحاظ(بدون درنظرداشت، قوم، مذهب، زبان، سمت، معلولیت و غیره) در لوی څارنوالی برای شان فراهم شود تا تمام مردم خود را در لوی څارنوالی ببینند و فرصت خدمت‌گزاری برای شان فراهم باشد.

لوی څارنوال کشور در رابطه استخدام افراد دارای معلولیت در این اداره گفت: "در استخدام 91 بست مسلکی که اخیرا انجام شد، 11 بست آن به افراد دارای معلولیت اختصاص داده شده است. با استخدام این افراد، درصدی حضور اشخاص دارای معلولیت در لوی څارنوالی به ۱۱ درصد می‌رسد. بنابر این سه درصدی که در قوانین افغانستان در پیوند به استخدام افراد دارای معلولیت در اداره‌های دولتی تذکر رفته است، برای ما حد اقل خواهد بود."

 آقای حمیدی در رابطه به طرزالعملی که از سوی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی به منظور استخدام افراد دارای معلولیت ساخته شده است گفت که این طرزالعمل یک قدم بسیار مثبت در راستای حمایت از این فراد است.

لوی څارنوال کشور در این برنامه از تدوین یک طرزالعمل در لوی څارنوالی که بر اساس آن تمام تسهیلات لازم برای افراد دارای معلولیت که در این اداره کار می‌کنند باید فراهم شود، نیز خبر داد. به باور وی تنها تدوین قانون و طرزالعمل یا مقرره کافی نیست، باید فرهنگ تطبیق آن در تمام اداره‌ها نهادینه شود.

به گفتۀ وی اگر فرهنگ و تعهد قلبی وجود نداشته باشد؛ بزرگترین قوانین در روی صفحۀ کاغذ باقی خواهد ماند. نیت و ارادۀ جدی تطبیق و پیاده‌کردن قوانین در جامعه، برای قوانین قدرت می‌بخشد.

در همین حال جمیله نورستانی معین تخنیکی وزارت دولت در مور شهدا و معلولین، از رهبری لوی څارنوالی به خاطر توجه لازم در راستای استخدام افراد دارای معلولیت و بالا بردن سهم زنان در این اداره، تشکر کرد. وی افزود که لوی څارنوالی افراد دارای معلولیت را حتا بیشتر از سهمی که در قوانین مشخص شده است، در این اداره استخدام کرده است. به باور خانم نورستانی تجلیل از این روز دو بعد دارد؛ یادآوری از آن و تجدید تعهد و توجه بیشتر به افراد دارای معلولیت.

جمیله نورستانی

از سوی دیگر بنفشه یعقوبی کمیشنر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از توجه رهبری لوی څارنوالی در راستای توجه به افراد دارای معلولیت، قدردانی کرد. وی افزود که نیاز است  تا روی تغییر ذهنیت‌ها به خاطر توجه بیشتر به توانایی‌های افراد دارای معلولیت کار شود. به باور بانو یعقوبی این مهم سبب تطبیق بهتر قوانین خواهد شد که در راستای حمایت از افراد دارای معلولیت تدوین شده اند.

ایجاد زمینه و فراهم‌سازی تسهیلات لازم به منظور پیشبرد درست کار برای افراد دارای معلولیت از سوی اداره‌ها، دسترسی این افراد به منابع آموزشی و ایجاد زمینه‌های تعلیمی و تحصیلی برای آنان، از موارد مهم دیگر بود که بانو یعقوبی بر آن تأکید کرد.

راضیه میرزایی یک تن از افراد دارای معلولیت که در به عنوان څارنوال در لوی څارنوالی کار می‌کند در این برنامه گفت که امروز در مقایسه با هر ادارۀ دیگر، زمینۀ کار برای این افراد در روی څارنوالی  فراهم است. وی افزود: "توقع داریم که تمام اداره‌ها مانند لوی څارنوالی به توانایی‌های افراد دارای معلولیت باور کرده و زمینۀ بیشتر کار را برای ما فراهم کنند."

به گفتۀ بانو میرزایی به افراد دارای معلولیت نباید با دید ترحم دیده شود؛ بلکه آن‌طوری که لوی څارنوالی باور کرده و زمینۀ کار را برای برخی از آنان فراهم کرده است، بدون درنظرداشت مشکلات فزیکی به توانایی‌های ذهنی شان باور شود.

این در حالی است که لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان، ده بست مسلکی( څارنوال) این اداره را در مرکز و ولایات به افراد واجد شرایط که دارای معلولیت اند، به اعلان گذاشته است.

تازه‌ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۹ - ۱۳:۴۶
Background image

نشست ارزیابی تدابیر وقایویی از شیوع ویروس کرونا در لوی څارنوالی راه اندازی شد

لوی څارنوالی جمهوری اسلامی افغانستان، به منظور تدابیر وقایوی و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، کمیتۀ را تحت ریاست مرستیال لوی څارنوالی در امور مالی و اداری ایجاد نموده که این کمیته دومین. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۶ - ۱۲:۲۲
Background image

لوی څارنوال در برنامۀ گزارش‌دهی به ملت: در سال ۱۳۹۸ خورشیدی ۴۱۰۲۶ قضیه را ثبت و بررسی شده است

څارنپوه محمدفرید حمیدی لوی څارنوال دولت جمهوری اسلامی افغانستان در برنامۀ گزارش‌دهی حکومت به ملت، روز یک شنبه ۲۵ حوت ۱۳۹۸ خورشیدی گفت که اطلاع‌رسانی دقیق، سطح آگاهی مردم از قانون و نحوۀ. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۲۱ - ۱۶:۱۹
Background image

حضور زنان در لوی څارنوالی نظام‌مند، بامفهوم و مطمئن است

څارنپوه محمدفرید حمیدی لوی څارنوال جمهوری اسلامی افغانستان در برنامۀ گرامی‌داشت از روز جهانی همبستگی زنان(هشتم مارچ) گفت که بدون مشارکت زنان و مردان دسترسی به عدالت ناممکن است . . .

برگشت به صفحه اصلی خبرها