معاونت امور تحقیق لوی څارنوالی

زندگی‌نامۀ څارنمل فریداحمد غوری، مرستیال لوی‌څارنوال در امور تحقیق

فریداحمد غوری فرزند مرحوم دگروال فدامحمد خان، در سال ۱۳۶۶ ه ش  در قریۀ غوک ولسوالی شهرک ولایت غور، در یک خانوادۀ متدین و متوسط روستایی دیده به جهان گشود. پدر وی منصوب نظامی و مادرش مسؤولیت امور خانواده را به عهده داشت و عامل اصلی موفقیتش حمایت‌های بی‌نظیر عاطفی و روحی فامیل، به ویژه مادرش بوده است که در تمام شرایطی سخت زندگی، برایش باور داده و سبب‌ساز رشدش شده است. شاید روحیۀ قوی مادر در همین دوران، در فرزندانش تأثیر گذاشت تا بعدها به افراد مصمم و با اراده برای افغانستان آزاد و آباد تبدیل شوند.

پس از وفات پدرش در سال ۱۳۸۰، وی و خانواده‌اش در ولایت غور زندگی می‌نموده اند و غوری از همان سنین کودکی به اشتغال اقدام کرد و با تحمل سختی‌های فراوان، مخارج خود و خانواده‌اش را از راه  کسب تجارت حلال تأمین می نمود. زندگی در ولایت غور و شرایط بهتری که برای خانوده فراهم شد، باعث شکوفاشدن استعداهای غریزی ایشان گردید و زمینۀ تحصیلی و موفقیت‌های شگفت‌انگیزی را کسب کرد.  آقای غوری دورۀ ابتدائیه، متوسطه و لیسه را در مکتب سلطان علاوالدین غوری در مرکز ولایت غور با کسب نمرات عالی، در سال ۱۳۸۴موفقانه به پایان رسانید. وی سپس شامل دانشگاه شد  و در سال ۱۳۹۲ از رشتۀ حقوق و علوم سیاسی پوهنتون خصوصی غالب در ولایت هرات فارغ شد.او دورۀ ماستری را در رشتۀ جزا و جرم شناسی در پوهنتون کاتب به پایان رسانید. محیط پوهنتون فرصتی برای بروز و ظهور استعدادهای بالقوۀ او شد و با مطالعات فراوان که در زمینه‌های مختلف از جمله رشته و تخصص خویش داشت، بستر مناسب برای آموزش در او شکل گرفت. ایشان در رشتۀ تحصیلی خویش مقالاتی را تحت عنوان راهکارهای کاهش جمعیت کیفری زندان  در افغانستان و اعادۀ حیثیت از منظر قانون جزای کشور به تحریر درآورده اند.

وی در نتیجۀ سعی و تلاش فراوان، پشتکار و با تکیه بر ویژگی‌های مهم همچون، استقلال طلبی، ریسک‌پذیری، اعتماد به نفس و انگیزۀ خدمت به مردم، در نهاد مقدس لوی‌څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان شروع به کار کرد. وی بیشتر از آنچه اهدافش بود، کار می کرد و در رسیدن به هدف که همانا تأمین عدالت، حاکمیت قانون و رعایت حقوق‌بشری در کشور است، دقیق و در عمل ساعی است. ایشان مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مأموریت زندگی خویش را خدمت به کشور و مردم عزیزش می‌داند و همواره و به عنوان یک خادم کوچک ولی پویایی این سرزمین سرافراز، در پی یافتن راه‌های گسترش دانش حقوقی، حاکمیت قانون، عدالت و تأمین حقوق بشری به مردم رنج‌کشیدۀ افغانستان بوده است.

او ده‌ها برنامۀ آموزشی مدیریت و رهبری را زیر نظر اساتید بزرگ آموخت و در ده‌ها سیمینار علمی و تخصصی در داخل و خارج از کشور اشتراک ورزیده است. چندین سند آموزشی، بیشتر از ۱۰۰ تقدیرنامه، سپاس‌نامه از اداره‌های دولتی وغیردولتی، مردمی و بین‌المللی دارد؛ چنانچه در سال ۱۳۹۷  از طرف شبکۀ نهادهای جامعۀ مدنی ولایت فاریاب، منحیث مبارز قانون‌مند لقب داده شد است.

مشاغل و سمت‌های مورد تصدی:

  1. کارمندن در مؤسسۀ ورد ویژه در ولایت غور، در سال ۱۳۸۶
  2. څارنوال ابتدائیۀ ولسوالی چهار سدۀ ولایت غور، در سال ۱۳۹۳
  3. رئیس څارنوالی استیناف ولایت نیمروز، از سال ۱۳۹۵ -۱۳۹۶
  4. رئیس څارنوالی استیناف ولایت فاریاب، از سال ۱۳۹۶ هه ش تا ۳ / ۳/ ۱۳۹۸
  5. مشارو در بورد مشاورین لوی‌څارنوالی جمهوری اسلامی افغانستان در سال ۱۳۹۸
  6. از تاریخ ۱۱ / ۱ / ۱۳۹۹ بر اساس حکم جلالتمآب ریس صاحب جمهور به حیث مرستیال لوی‌څارنوال جمهوری اسلامی افغانستان  در امور تحقیق مقرر و ایفای وظیفه می‌نماید.

آقای غوری به زبان‌های دری، پشتو و انگلیسی بلدیت کامل دارد.

شما می‌توانید از طریق ایمل آدرسfarid.ghoori@gmail.com  با آقای غوری مرستیال لوی څارنوال جمهوری اسلامی افغانستان در امور تحقیق به گونأ مستقیم در تماس شوید.