والی و شاروال پیشین ولایت خوست به اتهام سوء استفاده از صلاحیت وظیفه‌یی محاکمه شدند

ago_admin
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۶ - ۱۵:۵۵
logo

حکم‌خان حبیبی فرزند ملا‌جان والی پیشین و عبدالبصیر محمدزی فرزند عبدالوکیل شاروال پیشین ولایت خوست، امروز سه شنبه ۲۶ حوت ۱۳۹۹ خورشیدی از سوی محکمهٔ استیناف رسیدگی به جرایم سنگین فساد اداری مورد محاکمه قرار گرفتند.

بربنیاد صورت دعوای څارنوال مؤظف، مأموران دروازه‌های دخولی و خروجی ولایت خوست از رانندگان وسایط باربری در بدل پارچهٔ محصولی مبلغ پنج هزار و ۵۰۰ افغانی اخذ و تنها ۵۰۰ افغانی آن را در کندۀ اصلی پارچۀ محصول درج می‌کردند.

این مأموران در اظهارات شان در جریان تحقیق گفته اند که این عمل غیر قانونی شان بر اثر یک سلسله مجبوریت‌ها صورت گرفته است. آنان اظهار کرده اند که ماهانه مبلغ ۷۰ هزار افغانی را به هدایت مستقیم والی و شاروال ولایت خوست، برای مصارف میلمستون این ولایت به آمر مالی و اداری شاروالی پرداخت می‌کردند.

څارنوال موظف، این دوسیه را پس از تکمیل تحقیق، ترتیب اتهام‌نامه و صورت دعوا، بر اساس اسناد، شواهد و مدارک علیه متهمان محول محکمه کرده و از هیأت قضایی برای مجازات متهمان مواد ۳۱۳، ۲۸۵، ۱۵۸، ۳۸ و ۳۹ قانون جزا را با رعایت مادۀ یازدهم قانون محصول خدمات شهری با درنظرداشت مادۀ ۱۷ کودجزا مطالبه کرده بود.

هیٲت قضایی محکمهٔ استیناف رسیدگی به جرایم سنگین فساد اداری، حکم‌خان والی پیشین خوست را به خاطر نبود دلایل الام برائت داد و برای عبدالبصیر شاروال پیشین این ولایت سه ماه و ۱۳ روز را که در زندان سپری کرده است کافی دانست.

گفتنی است که افزون بر والی و شاروال پیشین ولایت خوست سه تن از کارکنان شاروالی این ولایت نیز در پیوند به این قضیه مورد تعقیب عدلی قرار گرفته بودند که در مورد دو تن آنان به حکم محکمهٔ ابتدائیه قناعت شده و جلسهٔ قضایی استیناف یک تن دیگر آنان به خاطر حاضر نشدن به محکمه، به زمان دیگری موکول شد.

این در حالی است که محکمهٔ ابتدائیهٔ رسیدگی به جرایم سنگین فساد اداری حکم‌خان حبیبی را به نسبت عدم دلایل کافی الزام برائت داده بود، عبدالبصیر را به یازده ماه حبس تنفیذی و سه تن دیگر از متهمان این قضیه را به ۱۴ سال و شش ماه، ۱۲ سال و شش ماه و پنج سال و شش ماه حبس تنفیذی محکوم به مجازات کرده بود.

تازه‌ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۰/۲/۲۲ - ۱۱:۲۶
Background image

کارمندان لوی څارنوالی به مناسبت شهدای اخیر در کشور و ماه مبارک رمضان، مراسم ختم قران کریم را برگزار کردند

در این برنامه عبدالمبین رحیمی سرپرست مرستیالی عسکری لوی څارنوالی، وحیدالدین ارغون رئیس عمومی منابع و اداره، محمدنواب احمدزی رئیس عمومی انکشاف منابع بشری، جمشیدرسولی سخنگو و مشاور در. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۲/۲۲ - ۱۰:۲۲
Background image

دو تن از کارکنان وزارت مالیه به اتهام اخذ ۱۰ هزار دالر امریکایی رشوه بازداشت شدند

څارنوالی عمومی کنترول و مراقبت، دو تن از کارکنان ریاست خزاین وزارت مالیه را به اتهام اخذ مبلغ ۱۰ هزار دالر امریکایی رشوه، بالفعل بازداشت کرد. افراد دستگیرشده در اثر اطلاع کارمند یک شرکت. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۲/۲۲ - ۱۰:۱۷
Background image

یک تن از کارکنان وزارت شهدا و معلولین به اتهام اخذ مبلغ ۳۸۰۰۰ افغانی رشوه بازداشت شد

څارنوالی عمومی کنترول و مراقبت، یک تن از کارکنان بخش تدارکات وزارت شهدا و معلولین را به اتهام اخذ مبلغ ۳۸ هزار افغانی رشوه بالفعل بازداشت کرد. شخص متهم در اثر اطلاع کارمند یک شرکت خصوصی. . .

برگشت به صفحه اصلی خبرها