څارنوالی‌های استیناف، عسکری و مبارزه با جرایم علیه امنیت داخلی و خارخی ولایت جوزجان از کارکردهای شان در سال ۱۳۹۹ برای مردم گزارش دادند

ago_admin
سه‌شنبه ۱۳۹۹/۱۲/۵ - ۱۵:۱۱
جوزجان

محمدنصیر حکیمی رئیس څارنوالی استیناف ولایت جوزجان در برنامۀ در برنامۀ حساب‌دهی دولت به ملت گفت که ریاست څارنوالی استیناف ولایت جوزجان در سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی ۲۹۶ قضیه را ثبت و بررسی کرده است. این برنامه با حضور رهبری ولایت جوزجان، نمایندگان شورای ولایتی، علما، نهادهای جامعۀ مدنی، بزرگان قومی، مسؤولان برخی از اداره‌های محلی و رسانه‌های این ولایت در تاریخ ۲۲ دلو ۱۳۹۹ خورشیدی راه اندازی شد.

رئیس څارنوالی استیناف ولایت جوزجان  در این برنامه گفت که قضایای یادشده مشمول ۳۰ مورد جرایم قتل، ۵۰ مورد جرایم سرقت، ۴۱ مورد جرایم اخلاقی، ۳۲ مورد جرایم مواد مخدر و مسکرات، ۲۲ مورد جرایم فساد اداری و مالی، 37 مورد جرایم حادثات ترافیکی، ۵۰ مورد جرایم خشونت علیه زن و تخلفات اطفال و ۲۹ مورد جرایم متفرقه می‌باشد. وی افزود که در اثر رسیدگی به این قضایا بابت جرایم نقدی دو میلیون و ۱۳۴ هزار و ۵۸۴ افغانی به حساب قطعی دولت واریز شده است.

وی افزود که در پیوند به این قضایا ۴۴ گرام هیروئین، حدود ۲۰ کیلوگرام تریاک، ۱۳۳.۷۵ کیلوگرام چرس، ۷۶ لیتر مشروبات الکولی، ۳۲ گرام شیشه، ۱۵ گرام تابلیت K، پنج میل سلاح مختلف‌النوع، ۵۰۰ فیر مرمی و یک عراده موتر کرولا نیز کشف و ضبط شده است.

به گفتۀ آقای حکیمی در اثر رسیدگی به این قضایا ۸۱ تن مشمول ۵۸ مرد و ۱۳ زن از یک الی ۳۰ سال زندان و حتا اعدام محکوم به مجازات شده اند. وی افزود که از ۲۲ قضیۀ فساد اداری ۱۳ مورد آن پس از اکمال تحقیق و ترتیب اتهام‌نامه و صورت دعوا محول محاکم شده، سه قضیه حفظ و ۱۲ قضیۀ دیگر تحت کار است و شش تن در پیوند به این قضایا در توقیف به سر می‌برند. همچنان در اثر رسیدگی به این قضایا، متهمان آن بر اساس حکم محاکم مکلف به پرداخت ۶۳۸ هزار افغانی بابت جرایم نقدی شناخته شده اند.

به قول وی، ریاست څارنوالی استیناف ولایت جوزجان در سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی تالار کنفرانس‌های این ریاست که با هزینۀ یک میلون و ۵۰۰ هزار افغانی و تعمیر آمریت څارنوالی ابتدائیۀ ولسوالی آقچۀ ولایت جوزجان که با هزینۀ ۲۰ میلیون افغانی اعمار شده است را به بهره‌برداری سپرده است. وی افزود که این ریاست ۷۰۰ متر مربع زمین که متصل به این ریاست را به ارزش پنج میلیون افغانی به منظور ساخت تعمیر برای څارنوالی اختصاصی منع خشونت علیه زن خریداری کرده که پروپوزل ساخت آن نیز ترتیب شده است.

آقای حکیمی در ادامه گفت که در سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی در اثر تطبیق فرامین در زندان این ولایت ۱۲۸ زندانی مشمول ۱۲۴ مرد و چهار زن عفو و از حبس آزاد و در میعاد حبس ۲۱۲ تن دیگر مشمول ۳۰۹ مرد و سه زن تخفیف به عمل آمده است.

به قول رئیس څارنوالی استیناف ولایت جوزجان، این ریاست در سال ۱۳۹۹ خورشیدی ۹۰۰ قضیه  را که از سال‌های گذشته به شکل ملتوی باقی مانده بود، در مورد آن مطابق به قوانین نافذۀ کشور تصامیم قانونی اتخاذ و به منظور تصمیم نهایی محول مراجع مربوط کرده است.

آقای حکیمی در ادامه افزود که در سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی ۳۳۲ قطعه عریضه در این ریاست ثبت و مورد رسیدگی قرار گرفته است. همچنان نظر به دفتر ثبت و شهرت مراجعه‌کنندگان، یک هزار و ۷۷۴ تن به این ریاست مراجعه کرده و مشکلات آنان در اسرع وقت حل و اجراآت قانونی صورت گرفته است. وی افزود که شخصاً با حدود یک هزار تن به گونۀ فردی دیدار کرده و ۱۵۰ بار مراجعه‌کنندگان را به گونۀ گروهی ملاقات و به مشکلات آنان رسیدگی کرده است.

به گفتۀ وی در سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی برای ۲۵ تن از څارنوالان در داخل ریاست برنامۀ چهار روزۀ ارتقای ظرفیت راه اندازی شده و ۲۲ تن دیگر از کارکنان مسلکی و اداری این ریاست در ۹ برنامه ارتقای ظرفیت از یک الی ۱۵ روزه در مرکز و ولایات معرفی شده اند.

رئیس څارنوالی استیناف ولایت جوزجان در ادامه گفت که این ریاست در بخش اطلاع‌رسانی و آگاهی‌دهی بیشتر از ده مصاحبۀ با رسانه‌های صوتی و تصویری داشته، یک برنامۀ آگاهی‌دهی حقوقی را برای بیش ۳۰ خبرنگار در ولایت جوزجان راه اندازی کرده و چندین بلبورد حاوی موارد حقوقی را چاپ و در سطح شهر نصب کرده است. تجلیل از روز جهانی زن، گرامی‌داشت از روز ملی بیرق و بزرگداشت از روز متقاعدین از دیگر برنامه‌هایی است که ریاست څارنوالی استیناف ولایت جوزجان در سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی راه اندازی کرده است.

نظارت از اجراآت څارنوالی‌های ابتدائیۀ ولسوالی‌های خواجه دوکوه و آقچه با وجود مشکلات امنیتی از دیگر مواردی بود آقای حکیمی به آن اشاره کرد.

گفتۀ آقای حکیمی ریاست څارنوالی عسکری در سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی ۵۱ قضیۀ را بررسی کرده است که از این میان ۲۳ قضیۀ محول محاکم شده که ۱۷ مورد آن فیصلۀ محاکم را در بر گرفته، ۱۷ قضیۀ مطابق احکام قانون به مراجع مربوط فرستاده شده، شش قضیه حفظ و پنج قضیۀ دیگر تحت کار این ریاست قرار دارد. در اثر رسیدگی به این قضایا 152 هزار و ۳۰۴ افغانی حصول و به حساب قطعی دولت تحویل بانک شده است.

همچنان ریاست څارنوالی مبارزه با جرایم علیه امنیت داخلی و خارج در همین سال ۳۰ قضیه را به مظنونیت ۴۰ تن ثبت و رسیدگی کرده است. این قضایا مشمول ۱۷ مورد عضویت در گروه‌های مخالف دولت و فعالیت‌های تروریستی، ۸ مورد اختطاف، سه قضیه ترور، یک مورد قاچاق انسان و یک مورد قتل می‌باشد. از این میان هشت قضیه پس از اکمال پروسۀ تحقیق محول محاکم شده، ۱۰ قضیه به مراجع مربوط فرستاده شده، سه قضیه به خاط نبود دلایل کافی الزام حفظ و ۹ قضیۀ دیگر تحت کار این ریاست قرار دارد. این ریاست در سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی ۱۱۵ هزار و ۸۳۱ افغانی عواید داشته که به حساب دولت تحویل واریز کرده است.

والی ولایت جوزجان، اعضای شورای ولایتی، مسؤولان کشفی و امنیتی و برخی دیگر از مسؤولان دولتی ولایت جوزجان در این برنامه از اجراآت و کارکردهای ریاست څارنوالی استیناف این ولایت ابراز خوشنودی کرده و وعده سپردند که با این ریاست در راستای تطبیق قانون و تأمین عدالت همکار و همگام خواهند بود.