چهار تن از آدم ربایان (اختطافچیان) محکوم به ۲۰ – ۲۰ سال حبس گردیدند

ago_admin
شنبه ۱۳۹۸/۲/۲۱ - ۱۵:۲۶
jaraym sangin

دیوان جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی محکمۀ ابتدایی حوزه سوم شهر کابل، امروز شنبه ۲۱ ثور ۱۳۹۸ طی جلسۀ علنی، اختطافچیان قضیۀ اختطاف یک تن از تجار ملی را محکوم به مجازات نمودند.

این جلسۀ قضایی که در تالار این محکمه در حضور داشت متهمین قضیه، څارنوال موظف قضیه، وکلای مدافع متهمین، هیئت قضایی محکمه و تعدادی از خبرنگاران دایر شده بود، متهمین قضیه، هر کدام اسامی عبدالحمید ولد بومان علی، مولاداد ولد حسین داد، اسحاق ولد قاسم علی، محمدآجان ولد محمد جان را به ترتیب هر کدام را در قضیۀ اختطاف حاجی محمد حسین و لد مرجان علی و خیرمحمد ولد جان محمد طبق مواد۵۹۱، ۲۱۸ و ۲۱۹ کود جزا از ابتداء ایام نظارت به مدت ۲۰ – ۲۰ سال محکوم به حبس تنفیذی و عبدالحکیم فرزند محمدجان را مطابق به مادۀ پنجم کود جزا به دلیل نبود دلایل کافی الزام بری الذمه شناخته شد.

څارنوال موظف قضیه طی ارایه صورت دعوی خویش بیان داشت که، متهمین متذکره حدود پنج ماه پیش، پلان اختطاف حاجی محمد حسین و خیرمحمد را طرح ریزی نموده و با استفاده از شناخت شخصی، نامبرده ها را وادار به خرید یک دربند حویلی در کابل می نمایند. به مجردیکه حاجی محمدحسین و خیر محمد از هرات به کابل می آیند، در همان شب در خانۀ یکی از شریکان جرمی مفرور، با استفاده از سلاح دست و پاه و چشمان ربوده شده گان را بسته و ذریعه یکنوع عراده نقلیه فلاینکوچ به خانه شریک جرمی دیگرشان، به اسم اسحاق در ناوقت شب انتقال می دهند. با گذشت ۱۵ روز در خانۀ اسحق، متهمین تصمیم به انتقال آنان به خانۀ شریک جرمی دیگر شان به اسم محمدآجان در دشت برچی واقع شهرک اتفاق (ناحیه ۱۳) می گیرند، و در ناوقت شب به خانه وی انتقال می دهند و در آنجا در یک چاه حفر شده در خانه محمدآجان نگهداری می نمایند.

څارنوال متذکره علاوه نمود که، در طول این مدت، آدم ربایان با اعضای فامیل حاجی محمد حسین تماس برقرار می کنند و از آنها طالب ۳۰۰ هزار دالر امریکایی می شوند. بالاخره، خانواده حاجی محمد حسین آمادۀ پرداخت ۱۸ لک افغانی می شوند، که نیروهای کشفی و امنیتی با استفاده از امکانات خویش، در نخست عبدالحمید را هنگام شب به تاریخ ۱۹/۱۰/۱۳۹۷ گرفتار نموده و به جرم خویش اعتراف می نماید و به تاریخ ۲۰/۱۰/۱۳۹۷ محل ربوده شده گان و شرکای جرمی دیگر خویش را نیز نشان می دهد.

قابل یادآوری است که محکومین از سوی محکه مکلف به پرداخت مبلغ ۵۰۰۰ دالر امریکایی و ۲۵۰۰۰۰ افغانی غرامت به حاجی محمد حسین نیز شدند.

در جریان این محکمه، څارنوال موظف قضیه بعد از ارایۀ صورت دعوی خویش و ذکر دلایل مبنی بر اعترافات مجرمین، از رئیس و هیت قضایی محکمه خواست تا مطابق به حکم ۵۲۶ کود جزا آنان را به اتهام اختطاف به اشد مجازات به سزای اعمال شان برسانند.

از آنجائیکه موارد اختطاف در این اواخر در کشور، سبب فرار سرمایه گذاران و سرمایه های آنها گردیده، بناً لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان، همیشه با همچون افراد و قضایا بشکلی قاطعانه برخورد نموده و هر گز اجازه نخواهد داد تا حقوق اتباع افغانستان زیر پاه گردد.

 

تازه‌ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۹ - ۱۳:۴۶
Background image

نشست ارزیابی تدابیر وقایویی از شیوع ویروس کرونا در لوی څارنوالی راه اندازی شد

لوی څارنوالی جمهوری اسلامی افغانستان، به منظور تدابیر وقایوی و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، کمیتۀ را تحت ریاست مرستیال لوی څارنوالی در امور مالی و اداری ایجاد نموده که این کمیته دومین. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۶ - ۱۲:۲۲
Background image

لوی څارنوال در برنامۀ گزارش‌دهی به ملت: در سال ۱۳۹۸ خورشیدی ۴۱۰۲۶ قضیه را ثبت و بررسی شده است

څارنپوه محمدفرید حمیدی لوی څارنوال دولت جمهوری اسلامی افغانستان در برنامۀ گزارش‌دهی حکومت به ملت، روز یک شنبه ۲۵ حوت ۱۳۹۸ خورشیدی گفت که اطلاع‌رسانی دقیق، سطح آگاهی مردم از قانون و نحوۀ. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۲۱ - ۱۶:۱۹
Background image

حضور زنان در لوی څارنوالی نظام‌مند، بامفهوم و مطمئن است

څارنپوه محمدفرید حمیدی لوی څارنوال جمهوری اسلامی افغانستان در برنامۀ گرامی‌داشت از روز جهانی همبستگی زنان(هشتم مارچ) گفت که بدون مشارکت زنان و مردان دسترسی به عدالت ناممکن است . . .

برگشت به صفحه اصلی خبرها