یوناما: لوی څارنوالی هنوزهم در امر اصلاحات و مبارزه علیه فساد اداری، پیش‌قدم است

ago_admin
پنجشنبه ۱۳۹۸/۳/۲ - ۱۸:۲۲
ago

هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان(UNAMA)  در جدیدترین گزارش خود تحت نام " مبارزه علیه فساد اداری، کار اساسی برای صلح و رفاه" که در تاریخ چهارم ثور ۱۳۹۸خورشیدی نشر شده است، نقش کلیدی لوی څارنوالی را  در راستای کاهش فساد اداری، رسیدگی به قضایای فساد اداری، تقویت ظرفیت این اداره برای تفتیش داخلی، افزایش حضور زنان در لوی څارنوالی، آمادگی برای تطبیق سفارش‌های "کمیتۀ مشترک نظارت و ارزیابی"؛ قابل قدر دانست.

در این گزارش نگاشته شده است که څارنپوه محمدفرید حمیدی لوی څارنوال دولت جمهوری اسلامی افغانستان، نقش رهبری‌کننده را در تلاش‌های مبارز با فساد اداری در افغانستان بر عهده دارد. در این گزارش همچنان آمده است: " لوی څارنوال محمدفرید حمیدی افزون بر رهبری کمیتۀ فرعی مبارزه با فساد اداری شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه علیه فساد اداری، روی تقویت بی‌طرفی و شفافیت در لوی څارنوالی تأکید دارد."

در گزارش آمده است که بر اساس سروی سال ۲۰۱۸ میلادی، تجربۀ فساد اداری در دستگاه عدلی و قضایی و پولیس ملی افغانستان کاهش یافته است. هیأت معاونت سازمان ملل متحد کاهش فساد اداری در این نهادها را محصول تلاش‌های لوی څارنوال و قاضی‌القضات می‌داند.

گزارش معاونت سازمان ملل متحد افزون بر یاد آوری از تهیۀ پلان استراتیژیک پنج‌سالۀ لوی څارنوالی( ۲۰۱۸ الی ۲۰۲۲) از دیدارهای رو در روی لوی څارنوال با شهروندان کشور و شنیدن مستقیم شکایت‌های آنان که در هفته یک روز صورت می‌گیرد نیز به نیکی یاد کرده است.

افزایش ظرفیت تفتیش داخلی از طریق بهبود مکانیزم‌ تفتیش در ولایات و قرار دادن شماره تماس در اختیار شهروندان به گونۀ ۲۴ ساعته به منظور دریافت شکایات، افزایش حضور زنان تا ۲۰.۷درصد در این اداره، از موارد مهم دیگری است که در این گزارش از آن‌ها به‌عنوان اقدامات مؤثر برای تأمن شفافیت و مبارزه علیه فساد اداری؛ یاد آوری شده است.

گزارش دفتر یونما در افغانستان در ادامۀ گزارش خویش نگاشته است که لوی څارنوالی حضور این اداره را در ۵۱ ولسوالی که پیش از این غیر فعال بود، افزایش داده و در حال حاضر در ۲۸۳ ولسوالی در سراسر کشور حضور داشته و در راستای دست‌رسی مردم به عدالت، عملاً کار می‌کند.

این گزارش از معاونت لوی څارنوالی در امور مبارزه علیه جرایم فساد اداری نیز یاد آوری کرده و افزوده است که وظایف این معاونت در خصوص استرداد جایدادها، مورد حمایت قانون مبارزه با فساد اداری قرار گرفته است.

در این گزارش همچنان آمده است: " ادارۀ لوی څارنوالی هنوز هم در امر اصلاحات و مبارزه علیه فساد اداری پیش‌قدم است؛ ولی باید اقدامات کلیدی اصلاحی بیشتر به ویژه در بخش معاونت این اداره در امور مبارزه علیه جرایم فساد اداری صورت گیرد."

یادآوری از جایگاه مهم مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری، رسیدگی به قضایای مقام عالی‌رتبۀ دولتی، ارائۀ آمار قضایای بررسی شده در این مرکز و "افزایش چشم‌گیر دست‌آوردهای آن در سال ۲۰۱۹ میلادی"، از دیگر نکات برجستۀ این گزارش در مورد لوی څارنوالی به شمار می‌آیند.

گزارش دفتر یونما در افغانستان نگاشته است که مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری در سال ۲۰۱۹ میلادی مقامات بلند پایۀ دولتی را نیز در روشنایی مواد کودجزای جدید تحت رسیدگی قرار داده و به گونۀ فزاینده از تعریف بهتر جرایم در این کود، استفادۀ مؤثر می‌نماید.

این گزارش تنظیم مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری  را در قانون جدید مبارزه با فساد اداری، از مهم‌ترین دلایل تقویت جایگاه و دست‌آوردهای این مرکز عنوان کرده است.

این در حالی است که هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان(UNAMA)  در گزارش سال پار خویش نیز از تلاش‌های جدی لوی څارنوال کشور در زمینۀ عملی کردن تعهدات وجدیت این نهاد در راستای مبارزه با فساد اداری و افزایش شفافیت در این اداره به نیکی یاد کرده و از پیش‌رفت‌ها در این زمینه‌ها، ابراز خوشبینی کرده بود.

 

تازه‌ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۷ - ۱۶:۱۱
Background image

بیرق سه رنگ افغانستان؛ هویت، عشق، غرور و افتخار افغان‌ها است

څارنپوه محمدفرید حمیدی لوی څارنوال دولت جمهوری اسلامی افغانستان، در برنامۀ تجلیل از هفتم اسد روز ملی بیرق ، گفت که هفتم اسد برای افغان‌ها یک روز تاریخی بوده و هویت، عشق، غرور و افتخار. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۵/۶ - ۷:۴۸
Background image

معین پیشین وزارت ارشاد حج و اوقاف و یک عضوی شورای ولایتی بلخ، به یک‌سال و شش ماه حبس، محکوم به مجازات شدند

داعی‌الحق عابد معین و سرپرست پیشین وزارت ارشاد حج و اوقاف و محمد آصف مهمند عضوی شورای ولایتی ولایت بلخ، به اتهام تزویر و سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌یی، امروز یک‌شنبه پنجم اسد سال. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۴/۲۶ - ۱۵:۴۰
Background image

رئیس عمومی ادارۀ ملی نورم و استندرد، معاون تخنیکی و مدیر پروژه‌های آن اداره به‌ ا‌تهام مبلغ ۲۰۰ هزار دالر امریکایی رشوت؛ دستگیر شدند.

شب‌ گذشته رئیس ادارۀ ملی نورم و استندرد، به‌اساس شکایت یک تن از متشبثین خصوصی به‌شمارۀ اختصاصی ثبت شکایات ۱۸۰ لوی څارنوالی به اتهام اخذ مبلغ یک‌صدهزار دالر امریکایی به‌گونۀ بالفعل از. . .

برگشت به صفحه اصلی خبرها