لوی څارنوالی به توانایی‌ها و ظرفیت افراد دارای معلولیت باورمند است

ago_admin
Sun, Feb 02 2020 3:02 PM
معلولین

وحیدالدین ارغون مرستیال لوی څارنوالی در امور مالی و اداری در برنامهٔ آزمون رقابتی بست‌های مسلکی لوی څارنوالی که برای افراد دارای معلولیت اختصاص داده شده بود، بیان کرد که افراد، دارای معلولیت مانند سایر افراد دارای حقوق مساوی بوده و این اداره به توانایی‌ها و ظرفیت آنان باورمند می‌باشند.

در این آزمون ۱۷۵ تن مشمول خانم‌ها و آقایان برای احراز این بست‌ها درخواست داده بودند که از این میان ۱۲۷ تن واجد شرایط شناخته شده و توانستند تا در این آزمون اشتراک و رقابت کنند.

این آزمون با حضور لعل‌الدین آریوبی وزیر دولت در امور شهدا و معلولین، داکتر غلام‌حیدر علامه مرستیال لوی څارنوالی در امور تعقیب قضایی، دگرجنرال عبدالفتاح عزیزی مرستیال لوی څارنوالی در امور عسکری، خواجه عبدالحق احمدی مرستیال لوی څارنوالی در امور مبارزه با فساد اداری، محمدناصر همت رئیس عمومی انکشاف منابع بشری لوی څارنوالی و برخی دیگر از رؤسای لوی څارنوالی، امروز یکشنبه سیزدهم دلو سال ۱۳۹۸ خورشیدی در تالار انستیتوت آموزش‌های مسلکی راه اندازی شد.

مرستیال لوی څارنوالی در امور مالی و اداری در ادامه گفت که لوی څارنوالی همواره برای تأمین عدالت و تطبیق قانون تلاش کرده و برای جذب کادرهای شایسته، مجرب، متعهد و جوان تأکید داشته است. به باور آقای ارغون لوی څارنوالی در این عرصه نسبت به سایر ادارات دولتی پیش‌قدم بوده و در حال حاضر ۵۹ تن از افراد دارای معلولیت و ۶ تن از وارثین خانوادۀ شهدا در لوی څارنوالی مصروف خدمت به شهروندان هستند.

ارغون

آقای ارغون علاوه کرد که این اداره در سال مالی گذشته چهار آزمون رقابتی را راه اندازی کرده و توانسته افراد واجدشرایط اداری و مسلکی را در مرکز و څارنوالی‌های استیناف ولایات استخدام نمایند. وی در ادامه گفت:"آزمون امروزی برای افراد دارای معلولیت که از رشته‌های حقوق و شرعیات فارغ گردیده اند، اختصاص یافته که از این میان ۱۰ تن در مرکز و ولایات به حیث څارنوال مسلکی جذب خواهند شد." به باور وی زمینهٔ استخدام افراد دارای معلولیت در ادارات سبب بهتر تطبیق قانون در راستای حمایت از آنان می‌شود.

در همین حال لعل‌الدین آریوبی وزیر دولت در امور شهدا و معلولین در این برنامه از کارکرد لوی څارنوالی در عرصهٔ استخدام و حمایت از افراد دارای معلولیت قدردانی کرده و آن را نسبت به سایر ادارت دولتی پیش‌قدم عنوان کرد.

لعل الدین

آقای آریوبی در ادامه گفت که مطابق قانون سه در صد افراد دارای معلولیت در ادارات دولتی استخدام شوند و این وزارت در این زمینه طرح مشخص را ترتیب و تفاهم‌نامه‌های همکاری را نیز امضا کرده است. به گفتهٔ وی برای تطبیق طرح استخدام، کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی طرزالعمل مشخص ساخته که در گام نخست ۱۲ هزار افراد دارای معلولیت از طریق آزمون رقابتی، جذب ادارات دولتی خواهند شد.

وزیر دولت در امور شهدا و معلولین در ادامه گفت:« در تشکیل سال ۱۳۹۹ خورشیدی، در تمام ادارات دولتی در مرکز و ولایات برای افراد دارای معلولیت بست دوم ایجاد می‌شود که برای مشکلات افراد دارای معلولیت به گونهٔ درست رسیدگی نمایند.» به گفتهٔ وی برای افراد دارای معلولیت که از تحصیل محروم اند،‌ در سایر بخش‌ها استخدام خواهند شد.

از سوی دیگر محمدناصر همت رئیس عمومی انکشاف منابع بشری در این برنامه گفت که لوی څارنوالی به مناسبت روز بین‌المللی افراد دارای معلولیت، ۱۰ بست مسلکی این اداره را به گونهٔ اختصاصی را برای آنان اختصاص داده که از این میان دو بست آن در مرکز و هشت بست دیگر آن در څارنوالی‌های استیناف ولایات می‌باشد. وی در ادامه افزود:" افرادی که دارای معلولیت بیشتر بوده(نابینا و یا هم توانایی نوشتن متن را نداشته باشند) به شکل جداگانه، امتحان با مصاحبه گرفته شده و برای شفافیت بیشتر، این روند به وسیلهٔ کمره‌ها ثبت می‌شود."

 آقای همت از اشتراک‌کنندگان خواست تا در ختم این آزمون دو تن را به حیث نماینده برای نظارت از روند بررسی پارچه‌های امتحان به کمتیهٔ‌ مؤظف آزمون معرفی نمایند. وی همچنان با اشاره به آنان گفت که بعداز اعلام نتایج، افراد شاکی می‌توانند شکایت خویش را در ریاست تفتیش لوی څارنوالی ثبت نمایند.

Latest news

Wed, Feb 05 2020 10:26 AM
Background image

The Attorney General’s Office’s Press Release on Its Commitment to Access to information,

A number of Afghan press agencies expressed their discontent with Afghanistan government agencies and the Attorney General Office for not granting Media full access to information. . .

Mon, Dec 09 2019 9:02 AM
Background image

Attorney General: Humanitarian Culture and Respect for Humanity Is the Core of Our Activities

Saranpoh Mohammad Farid Hamidi, Attorney General of Islamic Republic of Afghanistan in a ceremony held for commemorating “International Day of Persons with Disabilities” said that the. . .

Wed, Dec 04 2019 2:50 AM
Background image

Badghis Mayor Discharged by the Appellate Court of the ACJC

Abdul Qadi Kamran, son of Abdul Ghani, Mayor of Badghis province convicted by the Appellate Court of the Anti-Corruption and Justice Center (ACJC) on the charge of falsification,. . .

BACK TO NEWS