اعلامیۀ لوی څارنوالی ج.ا.ا در پیوند به اعلامیۀ تعدادی از رسانه‌ها پیرامون دسترسی به اطلاعات

ago_admin
چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۱۶ - ۱۰:۲۶
ago

چهارشنبه ۱۶دلو ۱۳۹۸

کابل- افغانستان

مسؤولین تعدادی از رسانه‌های همگانی به‌روز ۳شنبه ۱۵ دلو ۱۳۹۸ خورشیدی در کابل، طی اعلامیۀ خویش از محدودیت دسترسی رسانه‌ها به اطلاعات از سوی نهادهای دولتی اعتراض نموده و تعدادی از این ادارات را به عنوان " بسته‌ترین نهادها" خوانده اند که در آن از لوی څارنوالی نیز نام برده شده است.

لوی څارنوالی جمهوری اسلامی افغانستان، این اظهارات را غیرواقعی و غیر مسؤولانه می‌داند.

لوی څارنوالی در کنار  این‌که یکی از نهادهای  متعهد دولتی در حمایت از آزادی بیان و حمایت از فعالیت‌های رسانه‌های آزاد بوده و عضو فعال کمیتۀ مشترک حکومت و رسانه‌هامی‌باشد که این مدعا را در  امر رسیدگی به قضایای رسانه‌یی و خشونت علیه خبرنگاران، به اثبات رسانیده است؛ از  دسترس‌ترین نهاد دولتی برای رسانه‌ها و آژانس‌های خبری و سایر  شهروندان جهت دریافت اطلاعات می‌باشد.

رهبری لوی څارنوالی متعهد به دسترسی شهروندان به اطلاعات و ارایۀ آن از سوی ادارات دولتی و خصوصی بوده و این امر را در تطبیق قانون، تأمین عدالت، شفافیت و حسابدهی؛ لازمی می‌داند.

لوی څارنوالی از نخستین ادارات دولتی است که فورم آنلاین دسترسی به اطلاعات را  جهت سهولت متقاضیان اطلاعات، ایجاد نموده و در کنار آن مرجع دسترسی به اطلاعات را در ساختار تشکیلاتی خویش نیز  شامل ساخته است.

دیدار‌های مستقیم  بیش از ۶هزار شهروند با لوی څارنوال جهت سمع شکایات و رسیدگی به مشکلات آن‌ها در مدت یک‌سال، دیدار های  ماهانۀ رهبری لوی څارنوالی با نهادهای جامعۀ مدنی، رسانه‌ها،  بزرگان و وکلای نواحی و  ولسوالی‌‌های ولایت کابل، فعال‌سازی مرکز مکالمات تیلفونی با شمارۀ اختصاصی ( ۱۸۰ ) و طرح برنامۀ کنفرانس‌های مطبوعاتی ۳۴ ولایت بصورت منظم بیان‌گر تعهد و اقدامات لوی څارنوالی در امر دسترسی اقشار مختلف جامعه و  رسانه‌ها به اطلاعات و این نهاد می‌باشد.

دفتر سخنگوی لوی څارنوالی در طی یک سال جاری بیش از ۱۱۰۰ مورد مصاحبه را با رسانه‌ها و آژانس‌های خبری داخلی و بیرونی انجام داده و برای ۳۴ تن از متقاضیان، اطلاعات مورد نیاز آن‌ها طبق قانون دسترسی به اطلاعات در اختیار شان قرار داده شده است.

همچنان بیش از ۳۵۰ عنوان خبر و گزارش از طریق ویب‌سایت رسمی و صفحات اجتماعی لوی څارنوالی به زبان‌های پشتو، دری و انگلیسی به نشر رسانیده که فعالیت‌ها و دست‌آوردهای لوی څارنوالی با نشر و توزیع جریدۀ ماهانه که در ۲هزار تیراژ چاپ می‌گردد، نیز انجام می‌یابد.

لوی څارنوالی متعهد به تطبیق و رعایت قانون دسترسی به اطلاعات، به ویژه مادۀ پانزدهم آن بوده و پیوسته تلاش کرده است تا اطلاعات  را به‌صورت فعال از مجاری مختلف در اختیار رسانه‌ها و عامۀ مردم قرار دهد.

جای مسرت است که تا اکنون هیچ مورد شکایتی از عدم دسترسی رسانه‌ها و متقاضیان اطلاعات در  لوی څارنوالی و کمیسیون نظارت دسترسی به اطلاعات به ثبت نرسیده است که خود بیانگر دسترسی به موقع  متقاضیان؛ می‌باشد.

ارزیابی برخی از نهاها به‌خصوص کمیسیون نظارت دسترسی به اطلاعات که یک نهاد مسؤول، با اعتبار و با صلاحیت در امر نظارت بر دسترسی به اطلاعات می‌باشد، بیان‌گر آن است که لوی څارنوالی یکی از  معتبر ترین ادارات دولتی است که در امر اطلاع‌رسانی و اقدامات برای تطبیق قانون دسترسی به اطلاعات پیشگام و در ردۀ نخستین قرار دارد.

لوی څارنوالی از عموم نهادها آرزومند است تا ارزیابی‌ها و نظریات‌شان را مبتنی بر واقعیت و  ارزیابی کارکردهای ادارات، بیان کنند. رسانیدن اطلاعات نادرست و خلاف و اقعیت، اذهان عامه را مغشوش نموده و حق دسترسی مردم به اطلاعات واقعی را، نقض می‌کند.

با احترام

رهبری لوی څارنوالی

تازه‌ترین اخبار

سه‌شنبه ۱۴۰۰/۱۱/۱۲ - ۱۶:۴۸
Background image

مولوی شمس‌الدین شریعتی بحیث لوی څارنوال معرفی و آغاز به کار کرد

بر بنیاد فرمان امیرالمومنین امارت اسلامی افغانستان ملا هبت‌الله آخوند، مولوی شمس‌الدین شریعتی به عنوان لوی څارنوال امارت اسلامی افغانستان، تعین و آغاز به کار کرد. . .

شنبه ۱۴۰۰/۱۰/۴ - ۲۲:۴۸
Background image

الحاج مولوی شاه‌محمد شاهد به عنوان سرپرست لوی څارنوالی معرفی شد

بر اساس حکم شماره ۵۷۵ ریاست‌الوزرای امارت اسلامی افغانستان، الحاج مولوی شاه محمد شاهد به‌حیث مرستیال مالی و اداری و سرپرست لوی‌څارنوالی تعیین شد . . .

پنجشنبه ۱۴۰۰/۵/۲۱ - ۸:۷
Background image

نشست شورای عالی لوی څارنوالی برگزارشد

نشست شورای عالی لوی څارنوالی تحت ریاست محترم ذبیح‌الله کلیم، سرپرست لوی‌څارنوالی جمهوری اسلامی افغانستان با اشتراک دیگر اعضای آن، امروز چهارشنبه ۲۰ اسد سال ۱۴۰۰ خورشیدی برگزار شد . . .

برگشت به صفحه اصلی خبرها