دو تن به اتهام اختلاس ۸۴۵ هزار دالر امریکایی از سوی مرکز عدلی و قضایی رسیدگی به جرایم سنگین فساد اداری، محاکمه گردیدند

ago_admin
شنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ - ۱۵:۵۷
عدلی و قضایی

محکمۀ علنی دو تن از متهمان قضیۀ اختلاس و تزویر در بانک اسلامی افغانستان، روز شنبه ۲۱ جدی ۱۳۹۸ خورشیدی در مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری برگزار گردید.

در پیوند به این قضیه، محمدالیاس فرزند عبدالقاهر کارمند بانک اسلامی افغانستان و بریالی فرزند محمدحسن نگهبان(چوکی‌دار) این بانک مورد محاکمه قرار گرفتند.

عاملین این قضیه از سوی ارگان‌های کشفی شناسایی و برای تحقیقات، جهت تأمین عدالت به لوی څارنوالی محول گردیده بودند.

بربنیاد صورت دعوای څارنوال مؤظف، این افراد در سرقت مبلغ ۸۴۵ هزار دالر امریکایی برای نورالله نام از بانک اسلامی، زمینه سازی نموده اند که نورالله به کمک محمدموسی همکار وی در شرکت خاوریان توسط افتتاح حساب بانکی با چک جعلی پول مذکور را به سرقت می‌برد که نورالله نام مظنون اصلی قضیه در حال فراری می‌باشد.

څارنوال موظف قضیه، پس از تکمیل تحقیق و ترتیب صورت دعوا، قضیه را محول محکمه ذیصلاح نموده و برای مجازات این افراد مواد ۳۹۲، ۴۳۷، ۷۲۵ و ۷۱۴ و رعایت مواد ۷۳، ۵۹ و ۱۴ کودجزا را مطالبه نمود.

هیأت قضایی این جلسه، محمد الیاس را مطابق به مادۀ ۲۵ قانون اساسی، مادۀ ۵ کود جزا و مادۀ ۵ قانون اجراآت جزایی نسبت فقدان دلایل الزام بری الزمه و بریالی را که به اسم نواحمد ولد گل احمد چک مبلغ ۱۵۲ هزار دالر امریکایی را با خود برای انتقال آورده بود، طبق مادۀ ۷۳ کود جزا به مدت یک سال و شش ماه حبس تنفیذی محکوم کرد.

بر اساس فیصلۀ هیأت قضایی، محمدشریف و ضمیراحمد کارمندان شرکت مخابراتی اتصالات، وحیدالله و سید سلیمان دوکانداران مبایل فروشی، وکیل گذر چتگر کابل و کارمندان بانک اسلامی را که حساب بانکی برای نورالله نام افتتاح نموده اند قابل تعقیب عدلی دانست.

قابل یاددهانی است که جلسۀ قضای محکمۀ ابتدایی این مرکز نیز متهمان فوق را به همین فیصله حکم کرده بود.

تازه‌ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۹ - ۱۳:۴۶
Background image

نشست ارزیابی تدابیر وقایویی از شیوع ویروس کرونا در لوی څارنوالی راه اندازی شد

لوی څارنوالی جمهوری اسلامی افغانستان، به منظور تدابیر وقایوی و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، کمیتۀ را تحت ریاست مرستیال لوی څارنوالی در امور مالی و اداری ایجاد نموده که این کمیته دومین. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۱۲/۲۶ - ۱۲:۲۲
Background image

لوی څارنوال در برنامۀ گزارش‌دهی به ملت: در سال ۱۳۹۸ خورشیدی ۴۱۰۲۶ قضیه را ثبت و بررسی شده است

څارنپوه محمدفرید حمیدی لوی څارنوال دولت جمهوری اسلامی افغانستان در برنامۀ گزارش‌دهی حکومت به ملت، روز یک شنبه ۲۵ حوت ۱۳۹۸ خورشیدی گفت که اطلاع‌رسانی دقیق، سطح آگاهی مردم از قانون و نحوۀ. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۲/۲۱ - ۱۶:۱۹
Background image

حضور زنان در لوی څارنوالی نظام‌مند، بامفهوم و مطمئن است

څارنپوه محمدفرید حمیدی لوی څارنوال جمهوری اسلامی افغانستان در برنامۀ گرامی‌داشت از روز جهانی همبستگی زنان(هشتم مارچ) گفت که بدون مشارکت زنان و مردان دسترسی به عدالت ناممکن است . . .

برگشت به صفحه اصلی خبرها