دو تن به اتهام اختلاس ۸۴۵ هزار دالر امریکایی از سوی مرکز عدلی و قضایی رسیدگی به جرایم سنگین فساد اداری، محاکمه گردیدند

Ago
شنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۱ - ۱۵:۵۷
عدلی و قضایی

محکمۀ علنی دو تن از متهمان قضیۀ اختلاس و تزویر در بانک اسلامی افغانستان، روز شنبه ۲۱ جدی ۱۳۹۸ خورشیدی در مرکز عدلی و قضایی مبارزه با جرایم سنگین فساد اداری برگزار گردید.

در پیوند به این قضیه، محمدالیاس فرزند عبدالقاهر کارمند بانک اسلامی افغانستان و بریالی فرزند محمدحسن نگهبان(چوکی‌دار) این بانک مورد محاکمه قرار گرفتند.

عاملین این قضیه از سوی ارگان‌های کشفی شناسایی و برای تحقیقات، جهت تأمین عدالت به لوی څارنوالی محول گردیده بودند.

بربنیاد صورت دعوای څارنوال مؤظف، این افراد در سرقت مبلغ ۸۴۵ هزار دالر امریکایی برای نورالله نام از بانک اسلامی، زمینه سازی نموده اند که نورالله به کمک محمدموسی همکار وی در شرکت خاوریان توسط افتتاح حساب بانکی با چک جعلی پول مذکور را به سرقت می‌برد که نورالله نام مظنون اصلی قضیه در حال فراری می‌باشد.

څارنوال موظف قضیه، پس از تکمیل تحقیق و ترتیب صورت دعوا، قضیه را محول محکمه ذیصلاح نموده و برای مجازات این افراد مواد ۳۹۲، ۴۳۷، ۷۲۵ و ۷۱۴ و رعایت مواد ۷۳، ۵۹ و ۱۴ کودجزا را مطالبه نمود.

هیأت قضایی این جلسه، محمد الیاس را مطابق به مادۀ ۲۵ قانون اساسی، مادۀ ۵ کود جزا و مادۀ ۵ قانون اجراآت جزایی نسبت فقدان دلایل الزام بری الزمه و بریالی را که به اسم نواحمد ولد گل احمد چک مبلغ ۱۵۲ هزار دالر امریکایی را با خود برای انتقال آورده بود، طبق مادۀ ۷۳ کود جزا به مدت یک سال و شش ماه حبس تنفیذی محکوم کرد.

بر اساس فیصلۀ هیأت قضایی، محمدشریف و ضمیراحمد کارمندان شرکت مخابراتی اتصالات، وحیدالله و سید سلیمان دوکانداران مبایل فروشی، وکیل گذر چتگر کابل و کارمندان بانک اسلامی را که حساب بانکی برای نورالله نام افتتاح نموده اند قابل تعقیب عدلی دانست.

قابل یاددهانی است که جلسۀ قضای محکمۀ ابتدایی این مرکز نیز متهمان فوق را به همین فیصله حکم کرده بود.

تازه‌ترین اخبار

پنجشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ - ۹:۵۴
Background image

ثبت و رسیدگی ۲۹۷۵ قضیۀ خشونت در برابر زنان

لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان در سال مالی ۱۳۹۸ خورشیدی، در سراسر کشور دوهزار و ۹۷۵ قضیۀ خشونت علیه زنان و دوهزار و ۳۱۷ قضیۀ تخلفات اطفال را ثبت و رسیدگی کرده است. بربنیاد. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۶:۵۵
Background image

رؤسا و کمیشنران پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی، به دوسال و شش‌ماه حبس، محکوم به مجازات گردیدند

مرکز عدلی و قضایی رسیدگی به جرایم سنگین فساد اداری، روز سه‌شنبه ۲۴ جدی سال ۱۳۹۸ خورشیدی، محکمۀ استیناف رؤسا و کمیشنران پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی را در اتهام قضایایی انتخاباتی ولسی. . .

چهارشنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۵ - ۱۰:۲۱
Background image

گرامی‌داشت از شانزدهمین سال و هفتۀ ملی تصویب قانون اساسی در لوی څارنوالی

در برنامه‌یی که به همین مناسبت روز سه‌شنبه ۲۴ جدی سال ۱۳۹۸ خورشیدی، در تالار انستیتوت آموزش‌های مسلکی لوی څارنوالی راه ‌اندازی شده بود، داکتر غلام‌حیدر علامه مرستیال لوی څارنوالی در. . .

برگشت به صفحه اصلی خبرها