زندگی‌نامۀ لوی څارنوال

زندگی‌نامۀ مختصر څارنپوه محمدفرید "حمیدی"

لوی څارنوال دولت جمهوری اسلامی افغانستان

Mohammad Farid Hameedy

 محمدفرید حمیدی در سال ۱۳۴۶ خورشیدی برابر با ۱۹۶۷ میلادی، در ولایت ننگرهار دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در مکتب محل، به پایان رسانید. پس از آن وارد اکادمی پولیس ملی افغانستان گردید و از آن‌جا به حیث محصل ممتاز در مقطع لیسانس، از رشتۀ حقوق جزا فارغ گردید. سپس آقای حمیدی به پوهنتون کابل راه یافت و از رشتۀ حقوق و علوم سیاسی درجۀ تحصیلی لیسانس را با نمرات عالی کسب کرد. در ادامه، از دانشگاه آزاد اسلامی در مقطع ماستری در رشتۀ جرم‌شناسی فارغ گردید.

        این دوره‌های دانش‌طلبی و تجربه‌اندوزی، تأثیرات پایدار بر آیندۀ آقای حمیدی به‌جا گذاشت و او را با ژرفای مشکلات اجتماعی، سیاسی و حقوقی مردم آشنا کرد. در سایۀ مجموع شرایط اجتماعی و فرهنگی، تعهدی در او پرورش یافت و ایشان را برای همیشه، علاقه‌مند و درگیر به مسائل اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نمود. فعالیت‌های مستمر وی در عرصۀ تحصیل، تحقق عدالت و حاکمیت قانون، فقط سرآغازی برای آینده‌های سرشار از تلاش و شخصیت متعهد و دل‌سوز آقای حمیدی بود. تا آن‌جا که امروزه می‌توان با نگاه گذرا به خطوط عمدۀ مندرج در کارنامۀ او، وسعت علایق، پهنای فکری و عمق تعهد و فعالیت‌هایش را دریافت. این کارنامۀ غنی و ثمربخش، نشان از شخصیت علمی و تعهد اخلاقی وی به ارزش‌های انسانی، اسلامی و ملی وطن و مردم این سرزمین دارد.

فعالیت‌ها و کارکردها

 آقای حمیدی، در سال ۲۰۰۲ میلادی، بر اساس فرمان رئیس ادارۀ مؤقت، به عنوان عضو کمیسیون انتخابات لویه جرگۀ اضطراری و مسؤول ۴ ولایت(کندهار، زابل، هلمند، ارزگان) تعیین گردید. در عین حال، ایشان به حیث منشی مؤقت لویه جرگۀ اضطراری منصوب شد. در سال ۲۰۰۲ میلادی از جانب رئیس ادارۀ مؤقت، به حیث عضو کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تعیین گردید. آقای حمیدی در کنار این وظایف، در سال ۲۰۰۵ میلادی، مطابق فرمان رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، به عنوان عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی برگزیده شد و برای بیشتر از یکسال در این سمت کار کرد. علاوه بر آن، آقای حمیدی بر بنیاد فرمان‌های جداگانۀ ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، به عنوان عضو کمیتۀ گزارش‌دهی دولت به پیمان‌های بین‌المللی و کمیتۀ تهیۀ گزارش مرور دوره‌یی جهانی (Universal Periodic Review)ایفای وظیفه نموده است.

        آقای حمیدی ضمن انجام موفقانۀ وظایف و کارکردهای پیش‌گفته، به حیث مشاور وزارت امور جوانان ایفای وظیفه نموده است. ایشان مطابق فرمان ریاست جمهوری اسلامی افغانستان، برای ۶ سال به عنوان رئیس بورد مشورتی ریاست جمهوری برای تعیینات مقامات عالی‌رتبۀ دولت، نیز ایفای وظیفه کرده است. وی در سال ۲۰۱۴ میلادی از سوی سازمان بین‌المللی "مجمع آسیا- پاسفیک" به حیث سفیر منع  شکنجه در افغانستان تعیین گردید.

       از آقای حمیدی، مقالات متعدد علمی و تحقیقی در حوزۀ حقوق و سیاست، در مجله‌ها و نشریات معتبر به نشر رسیده است که می‌توان از مدرنیزاسیون در افغانستان، حاکمیت قانون و قانون و اصلاحات قضایی، به عنوان نمونه یاد کرد.

اشتراک در کنفرانس‌های بین‌المللی

 محمدفرید حمیدی در کنفرانس‌های متعدد ملی و بین‌المللی که در مورد حاکمیت قانون، انتخابات، اصلاحات عدلی و قضایی و اداره ملکی و حکومت‌داری خوب برگزار شده بود، اشتراک نموده و در این کنفرانس‌ها با بهره‌گیری از دانش پربار حقوقی خویش، به ایراد سخن‌رانی‌های ماندگار پرداخته است.

       دعوت آقای حمیدی در کنفرانس‌های بین‌المللی و ایراد سخن‌رانی در آن، نشان می‌دهد که ایشان توانایی لازم علمی را در حوزۀ حقوق و ظرفیت علمی کافی برای طرح مسائل و موضوعات بنیادی را در این حوزۀ علمی دارد.