محترم ذبیح‌الله کلیم به عنوان سرپرست و نامزد لوی‌څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان معرفی شد

Hussain_admin
یکشنبه ۱۴۰۰/۱/۱۵ - ۱۵:۲۲
ago

برنامه‌یی به همین منظور با حضور قانونپوه استاد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری، معاونان و رؤسای لوی څارنوالی، سرپرست وزارت شهدا و معلولین، معاون ادارۀ امور ریاست جمهوری، رؤسای کمیسیون مبارزه با فساد اداری و کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی، امروز یکشنبه ۱۵ حمل ۱۴۰۰ خورشیدی در تالار شورای عالی لوی څارنوالی راه اندازی شد.

ago

 

استاد سرور دانش در این برنامه افزون بر ابراز تبریکی عنوان سرپرستی لوی څارنوالی را برای آقای کلیم، از اجراآت و دست‌آوردهای محمدفرید حمیدی لوی څارنوال پیشین کشور ابراز قدردانی و تشکر کرد. وی افزود که در دورۀ تصدی آقای حمیدی پیشرفت‌های خوبی در لوی څارنوالی رونما شده است؛ اما هنوز هم راه طولانی در پیش است. به باور آقای دانش اصلاحات و بهبود وضعیت به یک بارگی تحقیق نمی‌یابد؛ بلکه روندی است که باید به طور پیوسته و متداوم در این زمینه تلاش شود.

آقای دانش افزود: " امیدواریم آقای کلیم با همکاری تیم‌کاری لوی څارنوالی، این اداره را به سوی یک جایگاه شایسته و بایسته راهنمایی کند." به باور آقای دانش تطبیق و حاکمیت قانون، تأمین عدالت، دفاع از حقوق عامه و آزادی‌های افراد از وظایف کلیدی و اساسی لوی څارنوالی است.

ago

معاون رئیس جمهوری تأکید کرد که لوی څارنوالی باید یک پالیسی مدون در زمینۀ سیاست جنایی تنظیم و تصویب کند. به گفتۀ آقای دانش در این پالیسی باید با استفاده از میکانیزم‌های و شیوه‌های درست اجراآت جزایی، راه‌های پیش‌گیری از وقوع جرایم و چگونگی تعقیب آن پس از وقوع جرایم، به تفصیل بحث و جستجو شود.

معاون رئیس جمهوری در ادامه افزود، افزون بر آن که کودجزا و قانون اجراآت جزایی که در سال‌های پسین تدوین و تصویب شده است به مراتب متفاوت‌تر از قوانین قبلی است؛ اما لازم است که لوی څارنوالی پس از یک بررسی دقیق تعدیلات و اصلاحات لازم را در قوانین جزایی کشور، پیشنهاد کند.

آقای دانش علاوه کرد لوی څارنوالی باید در اجراآت خود مستقل باشد و در اجراآت تحت تأثیر سوء هیچ شخص یا نهادی قرار نگرفته و استقلالیت خود را حفظ و آن‌را در عمل به نمایش بگذارد. تلاش جدی در زمینۀ ارتقای ظرفیت علمی و مسلکی کارکنان لوی څارنوالی، مبارزه با فساد در داخل و خارج از این اداره، دقت و سرعت در اجراآت و سیستم مدیریت قضایا، از موارد مهم دیگر بود که آقای دانش بر آن تأکید کرد.

در همین حال ذبیح‌الله کلیم سرپرست لوی څارنوالی دولت جمهوری اسلامی افغانستان از اعتماد رئیس جمهوری اسلامی افغانستان ابراز قدردانی و تشکر کرد. وی از اصلاحات و دست‌آوردهایی که در زمان آقای حمیدی لوی څارنوال پیشین در لوی څارنوالی رونما شده است به نیکی یاد کرد.

ago

آقای کلیم افزود: " تلاش ما بر این خواهد بود، آنچه که به صورت ناقص عملی شده یا در عرصه‌هایی که تغافل صورت گرفته است،  مورد توجه جدی قرار گیرد." سرپرست لوی څارنوالی تأکید کرد که مبارزه جدی با فساد، برخورد جدی با غاصبان زمین، حمایت از حقوق زنان با درنظرداشت تناسب جنسیتی، بوجود آوردن کادر مسکلی و مجرب څارنوالان بر اساس شایسته سالاری، در نظرگرفتن اصول اداری و ظرفیت مسلکی در پروسۀ تبدیلی و استخدام، ارایۀ خدمات مؤثر عدلی، تطبیق اصل مکافات و مجازات، گسترش سیستم قضایا و تحلیل احصایۀ جرایم و تقویت همآهنگی میان لوی څارنوالی و سایر ادارات را از اولویت‌های کاری لوی څارنوالی دانست.

وی افزود که جلوگیری از نفوذ و مداخله در اجراات مسلکی څارنولان، تقویه تفتیش داخلی و کنترول و مراقبت و اعتماد مردم از طریق آگاهی عامه به دست خواهد آمد. توجه به امنیت څارنوالان و منسوبان، ترتیب یک میکانیزم منظم به خاطر  کمک به خانودههای څارنوالانی که در راه تأمین عدالت شهید شده اند و فراهم‌سازی  مصونیت کاری و فکری کارکنان لوی څارنوالی از موارد مهم دیگر بود آقای کلیم بر آن تأکید کرد.

آقای کلیم گفت: " تعصب، فساد اخلاقی و فساد اداری سه صفت بد است که از آن نفرت دارم و از همکاران خواهش می‌کنم که از این صفات دوری کنند."

سرپرست لوی څارنوالی افزود که با تلاش مشترک و همه جانبه اصلاحات بنیادی ایجاد و یک سیستم موثر و کارا در لوی څارنوالی به‌وجود خواهد آمد.

از سوی دیگر سینا شنا منصور معاون لوی څارنوال در امور مبارزه خشونت علیه زنان و رسیدگی به تخلفات اطفال از توجه رهبری حکومت به لوی څارنوالی تشکر کرد و مسؤولیت آقای کلیم به عنوان سرپرست لوی څارنوالی را نیز تبریک گفت.

وی به رهبری حکومت و مردم افغانستان تعهد سپرد که در راستای مبارزه با فساد، تطبیق قانون، تأمین عدالت و تطبیق اصلاحات به گونۀ مشترک تلاش خواهد شد تا اعتماد مردم نسبت به اجراآت لوی څارنوالی بیشتر از پیش افزایش یابد.

تازه‌ترین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۰/۲/۲۲ - ۱۱:۲۶
Background image

کارمندان لوی څارنوالی به مناسبت شهدای اخیر در کشور و ماه مبارک رمضان، مراسم ختم قران کریم را برگزار کردند

در این برنامه عبدالمبین رحیمی سرپرست مرستیالی عسکری لوی څارنوالی، وحیدالدین ارغون رئیس عمومی منابع و اداره، محمدنواب احمدزی رئیس عمومی انکشاف منابع بشری، جمشیدرسولی سخنگو و مشاور در. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۲/۲۲ - ۱۰:۲۲
Background image

دو تن از کارکنان وزارت مالیه به اتهام اخذ ۱۰ هزار دالر امریکایی رشوه بازداشت شدند

څارنوالی عمومی کنترول و مراقبت، دو تن از کارکنان ریاست خزاین وزارت مالیه را به اتهام اخذ مبلغ ۱۰ هزار دالر امریکایی رشوه، بالفعل بازداشت کرد. افراد دستگیرشده در اثر اطلاع کارمند یک شرکت. . .

چهارشنبه ۱۴۰۰/۲/۲۲ - ۱۰:۱۷
Background image

یک تن از کارکنان وزارت شهدا و معلولین به اتهام اخذ مبلغ ۳۸۰۰۰ افغانی رشوه بازداشت شد

څارنوالی عمومی کنترول و مراقبت، یک تن از کارکنان بخش تدارکات وزارت شهدا و معلولین را به اتهام اخذ مبلغ ۳۸ هزار افغانی رشوه بالفعل بازداشت کرد. شخص متهم در اثر اطلاع کارمند یک شرکت خصوصی. . .

برگشت به صفحه اصلی خبرها