څارنوالی استیناف ولایت جوزجان، از آغاز سال مالی تا اکنون به ۵۲ قضیۀ خشونت علیه زنان رسیدگی کرده است

ago_admin
پنجشنبه ۱۳۹۸/۹/۷ - ۱۳:۵۳
جوزجان

این مسأله را محمدنصیر حکیمی رئیس څارنوالی استیناف ولایت جوزجان در برنامۀ «روز بین‌المللی محو خشونت علیه زنان و آغاز کمپاین ۱۶ روزۀ محو خشونت علیه زنان» که روز پنجشنبه ۳۰ عقرب سال ۱۳۹۸ خورشیدی در این ولایت راه اندازی شده بود، ارایه کرد.

این برنامه با حضور مولوی لطف‌الله عزیزی والی ولایت جوزجان، اعضای شورای ولایتی، رؤسای څارنوالی‌های استیناف عسکری و امنیت داخلی و خارجی، رئیس و اعضای محکمۀ رسیدگی به جرایم خشونت علیه زنان، رئیس عدلیه و برخی دیگری از مسوولان ولایتی و متنفذین ولایت جوزجان، راه اندازی گردید.

رئیس څارنوالی استیناف ولایت جوزجان در این برنامه گفت که از آغاز سال مالی ۱۳۹۸ تا اکنون این ریاست، ۵۲ قضیۀ خشونت علیه زنان را ثبت و رسیدگی کرده است. به گفتۀ وی از میان آن‌ها ۲۶ مورد آن به محکمه فرستاده شده، ۱۲ مورد آن مطابق قانون حفظ گردیده، ۱۲ مورد غرض اجراآت بعدی به نهادهای کشفی ارسال شده و ۲ مورد دیگر آن تحت کار این ریاست است.

جوزجان

آقای حکیمی در ادامه، روی آگاهی‌دهی حقوقی تأکید کرده گفت: "برای محو خشونت علیه زنان، برنامه‌های روی دست گرفته شود تا بتوانیم این پدیده را از بین ببریم." وی برای ریشه‌کن ساختن خشونت علیه زنان، از علمای دین و رسانه‌ها خواست تا در پرتو دین مبین اسلام و قوانین نافذۀ کشور، مردم را آگاهی دهند.

در همین حال مسوولان ولایتی در این برنامه گفتند که محو خشونت علیه زنان مسوولیت همه بوده و کارکردها و اجراآت ریاست څارنوالی استیناف ولایت جوزجان را برای رسیدگی جدی به قضایای خشونت و حمایت از متضررین خشونت، ستایش کردند.

ګفتنی است که از ۲۵ نوامبر، روز جهانی منع خشونت علیه زنان در اکثر ولایات کشور از سوی ریاست‌های څارنوالی‌های استیناف گرامی‌داشت شده است.