څارنپوه نورحبیب جلال: همآهنگی دقیق و همه‌جانبه، یگانه راه رسیدن به اهداف تعیین‌شده است

ago_admin
سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ - ۱۶:۲۶
کنفرانس منع خشونت

څارنپوه نورحبیب جلال معاون امور تحقیق و سرپرست لوی څارنوالی در کنفرانس سراسری څارنوالان منع خشونت علیه زن گفت که همآهنگی دقیق سبب به کارگیری منابع موجود در راستای رسیدن به اهداف تعیین‌شده می‌شود.

این کنفرانس با اشتراک وزیر دولت در امور حقوق بشر، سرپرست وزارت اطلاعات، معاون لوی څارنوال در امور مبارزه با خشونت علیه زنان و تخلفات اطفال، رئیس کمیسیون امور زنان مشرانو جرگه، نماینده‌های وزارت امور زنان، وزارت امور خارجه و کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی، برخی از رؤسای لوی څارنوالی و څارنوالان منع خشونت علیه زنان از سراسر کشور، امروز سه شنبه ۲۴ جدی ۱۳۹۸خورشیدی در هوتل کابل سرینا آغاز شد.

سرپرست لوی څارنوالی در این برنامه گفت که څارنوالان منع خشونت علیه زنان باید با تمام ارگان‌های ذیربط و مدافع حقوق زنان و اطفال برای بسترسازی یک زندگی سالم و احقاق حقوق زنان و اطفال همآهنگی لازم داشته باشند.

نور حبیب جلال

به قول آقای جلال ایجاد رویۀ واحد کاری یکی از اساسات اجراآت در بخش حقوقی است و باید در این زمینه توجه و دقت لازم صورت گیرد. وی در ادامه افزود که در حال حاضر څارنوالان زن در سراسر کشور با جرأت و متانت برای احقاق حقوق شهروندان به ویژه زنان و اطفال و تطبیق قانون در برابر ناملایمات و نابرابری‌های موجود مبارزه می‌کنند.

آقای جلال علاوه کرد که څارنولان منع خشونت علیه زن افزون بر مبارزه با خشونت علیه زنان باید برای کاهش خشونت از طریق اجراآت و آگاهی‌دهی تلاش کنند.

سرپرست لوی څارنوالی افزود که څارنوالان منع خشونت علیه زن در جریان اجراآت اگر با خلا و نواقص در قانون منع خشونت علیه زن برمی‌خورند باید یادداشت کنند تا این موارد اصلاح شود.

 از سوی دیگر سیناشنا منصور معاون لوی څارنوال در امور مبارزه با خشونت علیه زنان و تخلفات اطفال در این برنامه گفت که باید با تطبیق یک‌سان قانون، زمینۀ فعالیت در همه عرصه‌ها برای شهروندان به ویژه زنان مساعد شود. به گفتۀ وی رهبری لوی څارنوالی افزون بر مبارزۀ جدی با خشونت علیه زنان، همواره بر گسترش حضور زنان در این اداره، ظرفیت‌سازی و مبارزۀ موثر با فساد اداری تأکید می‌کند.

بانو سینا شنا منصور

به قول وی نشست‌های کمیسیون منع خشونت علیه زن در مرکز و ولایات به منظور جست‌وجوی راه‌کارهای موثر و پیشگیری از جرایم خشونت علیه زنان به گونۀ ماهوار راه اندازی می‌شود. معاون لوی څارنوال افزود که به منظور ارتقای ظرفیت څارنوالان منع خشونت علیه زن در مرکز و ولایات برنامه‌های مختلفی نیز راه اندازی شده است. بانو منصور کنفرانس سراسری څارنوالان منع خشونت علیه زنان و تخلفات اطفال، سیمینار سه روزۀ سراسری څارنوالان منع خشونت علیه زنان و تخلفات اطفال، کنفرانس حمایت از شاهد و متضرر قضایا خشونت علیه زنان و تخلفات اطفال، کنفرانس ملی در رابطه به مراکز حمایه‌یی زنان، راه اندازی کمپاین ۱۶ روزۀ منع خشونت علیه زنان در 21 ولایت کشور و برنامۀ آموزشی کارکنان اداری څارنوالی منع خشونت علیه زنان و تخلفات اطفال در مرکز و ولایات را از شمار این برنامه‌ها عنوان کرد.

به گفتۀ وی راه اندازی برنامه‌های مختلف با مسؤولان نهادهای اجتماعی و مردمی به منظور آگاهی‌دهی از حقوق شرعی و قانونی زنان سبب بیشترشدن اعتماد مردم به ویژه زنان به لوی څارنوالی و شفافیت در اجراآت شده است.

بانو منصور افزایش حضور زنان در بخش‌های مبارزه با خشونت علیه زنان و رسیدگی به تخلفات اطفال در لوی څارنوالی را از دیگر دست‌آوردهای این اداره در راستای مبارزه با خشونت علیه زنان می‌داند.

در همین حال داکتر سیما سمر وزیر دولت در امور حقوق بشر، فقر را از دلایل عمدۀ خشونت علیه زنان و اطفال می‌داند. به باور وی خشونت علیه زنان در تمام جهان وجود دارد؛ اما متأسفانه در کشورهای جهان سوم به ویژه افغانستان شیوه و شدت خشونت زننده‌تر است.

داکتر سیما ثمر

به گفتۀ وی خانواده‌های فقیر به تعلیم و تربیه و خدمات صحی درست نیز دست رسی ندارند. بانو سمر باور دارد که آگاهی‌دهی از حقوق شهروندان و زمینه‌سازی برای تعلیم و تربیه به ویژه خانواده‌های فقیر از راه‌های کاهش خشونت علیه زنان و اطفال در جامعه است.

حسینه صافی سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ از دیگر سخنرانان این برنامه، به خاطر افزایش حضور څارنوالان زن و مبارزۀ موثر با جرایم خشونت علیه زنان، از رهبری لوی څارنوالی قدردانی کرد. به باور وی این مسأله باعث شده است تا زنان بیشتر به دستگاه عدلی و قضایی اعتماد کرده و قضایای شان را با این دستگاه شریک سازند.

حسینه صافی

به قول بانو صافی عملی‌شدن و تطبیق قوانین، نظارت و پیگیری و آگاهی‌دهی برای مردم از راه‌کارهای موثر مبارزه با خشونت علیه زنان است.

از سوی دیگر گلالی اکبری رئیس امور زنان مشرانو جرگه و نمایندۀ وزارت امور زنان نیز در این کنفرانس بر همآهنگی و همکاری نهادهای مدافع حقوق زنان با دستگاه عدلی و قضایی و آگاهی‌دهی مردم در مناطقی که دسترسی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی اندک است تأکید کردند. آنان از رسانه‌ها خواستند که در رسانه‌یی‌ساختن قضایا به ویژه قضایای خشونت علیه زنان، باید مراحل تعقیب عدلی و محاکمۀ آنرا نیز با مردم شریک سازند تا شهروندان از اجراآت دستگاه عدلی و قضایی و محاکمه‌شدن مجرمان نیز بدانند.

گلالی اگبری

این کنفرانس که برای دو روز ادامه خواهد داشت، اشتراک کنندگان برای یافتن راه‌کارهای پیشگیرانۀ جرایم خشونت علیه زنان و اطفال بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

تازه‌ترین اخبار

چهارشنبه ۱۳۹۹/۵/۲۲ - ۱۶:۱۳
Background image

قوماندان امنیه و مدیر ترافیک ولایت سرپل، به شش ماه حبس، محکوم به مجازات شدند

مل‌پاسوال خلیل‌الله دستیاری قوماندان پیشین امنیۀ ، عبدالغفار مدیر پیشین ترافیک ولایت سرپل به اتهام عدم رعایت یا متوقف ساختن اوامر و احکام مراجع ذیصلاح، امروز چهار‌شنبه ۲۲ اسد سال ۱۳۹۹. . .

سه‌شنبه ۱۳۹۹/۵/۷ - ۱۶:۱۱
Background image

بیرق سه رنگ افغانستان؛ هویت، عشق، غرور و افتخار افغان‌ها است

څارنپوه محمدفرید حمیدی لوی څارنوال دولت جمهوری اسلامی افغانستان، در برنامۀ تجلیل از هفتم اسد روز ملی بیرق ، گفت که هفتم اسد برای افغان‌ها یک روز تاریخی بوده و هویت، عشق، غرور و افتخار. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۵/۶ - ۷:۴۸
Background image

معین پیشین وزارت ارشاد حج و اوقاف و یک عضوی شورای ولایتی بلخ، به یک‌سال و شش ماه حبس، محکوم به مجازات شدند

داعی‌الحق عابد معین و سرپرست پیشین وزارت ارشاد حج و اوقاف و محمد آصف مهمند عضوی شورای ولایتی ولایت بلخ، به اتهام تزویر و سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌یی، امروز یک‌شنبه پنجم اسد سال. . .

برگشت به صفحه اصلی خبرها