لوی څارنوالی به توانایی‌ها و ظرفیت افراد دارای معلولیت باورمند است

ago_admin
یکشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۱۳ - ۱۵:۲
معلولین

وحیدالدین ارغون مرستیال لوی څارنوالی در امور مالی و اداری در برنامهٔ آزمون رقابتی بست‌های مسلکی لوی څارنوالی که برای افراد دارای معلولیت اختصاص داده شده بود، بیان کرد که افراد، دارای معلولیت مانند سایر افراد دارای حقوق مساوی بوده و این اداره به توانایی‌ها و ظرفیت آنان باورمند می‌باشند.

در این آزمون ۱۷۵ تن مشمول خانم‌ها و آقایان برای احراز این بست‌ها درخواست داده بودند که از این میان ۱۲۷ تن واجد شرایط شناخته شده و توانستند تا در این آزمون اشتراک و رقابت کنند.

این آزمون با حضور لعل‌الدین آریوبی وزیر دولت در امور شهدا و معلولین، داکتر غلام‌حیدر علامه مرستیال لوی څارنوالی در امور تعقیب قضایی، دگرجنرال عبدالفتاح عزیزی مرستیال لوی څارنوالی در امور عسکری، خواجه عبدالحق احمدی مرستیال لوی څارنوالی در امور مبارزه با فساد اداری، محمدناصر همت رئیس عمومی انکشاف منابع بشری لوی څارنوالی و برخی دیگر از رؤسای لوی څارنوالی، امروز یکشنبه سیزدهم دلو سال ۱۳۹۸ خورشیدی در تالار انستیتوت آموزش‌های مسلکی راه اندازی شد.

مرستیال لوی څارنوالی در امور مالی و اداری در ادامه گفت که لوی څارنوالی همواره برای تأمین عدالت و تطبیق قانون تلاش کرده و برای جذب کادرهای شایسته، مجرب، متعهد و جوان تأکید داشته است. به باور آقای ارغون لوی څارنوالی در این عرصه نسبت به سایر ادارات دولتی پیش‌قدم بوده و در حال حاضر ۵۹ تن از افراد دارای معلولیت و ۶ تن از وارثین خانوادۀ شهدا در لوی څارنوالی مصروف خدمت به شهروندان هستند.

ارغون

آقای ارغون علاوه کرد که این اداره در سال مالی گذشته چهار آزمون رقابتی را راه اندازی کرده و توانسته افراد واجدشرایط اداری و مسلکی را در مرکز و څارنوالی‌های استیناف ولایات استخدام نمایند. وی در ادامه گفت:"آزمون امروزی برای افراد دارای معلولیت که از رشته‌های حقوق و شرعیات فارغ گردیده اند، اختصاص یافته که از این میان ۱۰ تن در مرکز و ولایات به حیث څارنوال مسلکی جذب خواهند شد." به باور وی زمینهٔ استخدام افراد دارای معلولیت در ادارات سبب بهتر تطبیق قانون در راستای حمایت از آنان می‌شود.

در همین حال لعل‌الدین آریوبی وزیر دولت در امور شهدا و معلولین در این برنامه از کارکرد لوی څارنوالی در عرصهٔ استخدام و حمایت از افراد دارای معلولیت قدردانی کرده و آن را نسبت به سایر ادارت دولتی پیش‌قدم عنوان کرد.

لعل الدین

آقای آریوبی در ادامه گفت که مطابق قانون سه در صد افراد دارای معلولیت در ادارات دولتی استخدام شوند و این وزارت در این زمینه طرح مشخص را ترتیب و تفاهم‌نامه‌های همکاری را نیز امضا کرده است. به گفتهٔ وی برای تطبیق طرح استخدام، کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی طرزالعمل مشخص ساخته که در گام نخست ۱۲ هزار افراد دارای معلولیت از طریق آزمون رقابتی، جذب ادارات دولتی خواهند شد.

وزیر دولت در امور شهدا و معلولین در ادامه گفت:« در تشکیل سال ۱۳۹۹ خورشیدی، در تمام ادارات دولتی در مرکز و ولایات برای افراد دارای معلولیت بست دوم ایجاد می‌شود که برای مشکلات افراد دارای معلولیت به گونهٔ درست رسیدگی نمایند.» به گفتهٔ وی برای افراد دارای معلولیت که از تحصیل محروم اند،‌ در سایر بخش‌ها استخدام خواهند شد.

از سوی دیگر محمدناصر همت رئیس عمومی انکشاف منابع بشری در این برنامه گفت که لوی څارنوالی به مناسبت روز بین‌المللی افراد دارای معلولیت، ۱۰ بست مسلکی این اداره را به گونهٔ اختصاصی را برای آنان اختصاص داده که از این میان دو بست آن در مرکز و هشت بست دیگر آن در څارنوالی‌های استیناف ولایات می‌باشد. وی در ادامه افزود:" افرادی که دارای معلولیت بیشتر بوده(نابینا و یا هم توانایی نوشتن متن را نداشته باشند) به شکل جداگانه، امتحان با مصاحبه گرفته شده و برای شفافیت بیشتر، این روند به وسیلهٔ کمره‌ها ثبت می‌شود."

 آقای همت از اشتراک‌کنندگان خواست تا در ختم این آزمون دو تن را به حیث نماینده برای نظارت از روند بررسی پارچه‌های امتحان به کمتیهٔ‌ مؤظف آزمون معرفی نمایند. وی همچنان با اشاره به آنان گفت که بعداز اعلام نتایج، افراد شاکی می‌توانند شکایت خویش را در ریاست تفتیش لوی څارنوالی ثبت نمایند.

تازه خبرونه

پنجشنبه ۱۳۹۹/۶/۲۷ - ۱۵:۳۰
Background image

لويې څارنوالۍ کې د حقوقي زده کړو (ستاژ دورې) ازموینه واخیستل شوه

دا ازموینه د تحقیق په چارو کې د لوی څارنوال مرستیال فرید احمد غوري، په مالي او اداري چارو کې د لوی څارنوال مرستیال وحیدالدین ارغون، د بشري سرچینو عمومي رئيس محمدناصر همت، د دې ادارې د. . .

دوشنبه ۱۳۹۹/۶/۲۴ - ۱۶:۸
Background image

د ممنوع الخروج کسانو د ډېټابیس جوړولو په هکله ګډه ناسته وشوه

دغه ناسته د احکامو پر تنفیذ او د حبس و حجز د بدیل څارنوالۍ عمومي رئیس څارنمل محمداسعد ساپي په مشرۍ د حامد کرزي نړیوال هوایي ډګر رئیس سیدعمر صبور، د بهرنیو چارو وزارت د قونسلۍ ریاست، د. . .

پنجشنبه ۱۳۹۹/۶/۱۳ - ۱۶:۱۴
Background image

د جنډر په هکله د پوهاوي روزنیز پروګرام جوړ شو

دغه دوه ورځنی پروګرام د لویې څارنوالۍ له ښځو د ملاتړ ریاست لخوا د ملل متحد پراختیا ادارې(UNDP) په ملاتړ د ۱۳۹۹ لمریز کال د وږي پر دولسمه او دیارلسمه د کورني او بهرني امنیت پر ضد د. . .

BACK TO NEWS