ریاست څارنوالی استیناف ولایت بامیان در سال ۱۳۹۸خورشیدی ۵۲۵ قضیه را بررسی کرده است

ago_admin
پنجشنبه ۱۳۹۸/۱۱/۲۴ - ۱۴:۰
logo

این ریاست در سال ۱۳۹۸ خورشیدی، ۵۲۵ قضیه را ثبت و بررسی کرده است که مشمول ۱۵ مورد قتل، ۶۳ مورد سرقت، ۶ مورد مواد مخدر، ۳۹ مورد جرایم ترافیکی، ۴۳ مورد فساد اداری، ۱۲۹ مورد خشونت علیه زن، ۱۶ مودر جرایم اخلاقی و ۲۱۴ مورد دیگر جرایم می‌باشد.

بر اساس آمار موجود، از این میان ۸۱ قضیۀ آن نهایی شده است که در پیوند به آن ۲۱۶ مرد و ۱۲ زن از سه ماه تا ۳۰ سال زندان و جزاهای نقدی محکوم به مجازات شده اند.

از سوی دیگر این ریاست فرمان‌های ریاست جمهوری مبنی بر عفوف و تخفیف زندانیان را نیز  در زندان ولایت بامیان تطبیق کرده است که در نتیجۀ آن ۳۵ زندانی مورد عفو قرار گرفته و در میعاد حبس ۳۵ زندانی دیگر  تخفیف به عمل آمده است. در همین حال دو محجوز عفو شده و ۱۳ محجوز دیگر مشمول دختر و پسر مستحق تخفیف شده اند.

رئیس څارنوالی استیناف ولایت بامیان در سال ۱۳۹۸ خورشیدی، افزون بر نشست‌های همآهنگی با مسوؤلان بخش‌های مختلف این ولایت(نهادهای کشفی، امنیتی و عدلی  و قضایی) برنامه‌های مختلفی را در سطح این ولایت به منظور گزارش‌‌دهی از اجراآت څارنوالی برای شهروندان، همآهنگی با نهادهای غیردولتی، علما، جامعۀ مدنی و آگاهی‌دهی برای مردم نیز راه اندازی کرده است.

افزون بر این، رئیس حارنوالی استیناف ولایت بامیان از اجراآت ولسوالی‌های درۀ چاشت، یکاولنگ نمبر ۱، ورس، پنجاب، سیغان و کهرد این ولایت را از نزدیک نظارت کرده است.

رئیس څارنوالی استیناف ولایت بامیان از نظارت‌خانه، زندان و مرکز اصلاح و ترتیۀ اطفال این ولایت به منظور بررسی وضعیت معیشتی و صحی زندانیان و محجوزان نظارت دوام‌دار داشته، مشکلات آنان را گوش و به آن رسیدگی کرده است.

این ریاست از در اثر اجراآت و رسیدگی به این قضایا، دو میلیون و ۹۷۸ هزار و ۱۰۰ افغانی را بابت جرایم نقدی، به حساب قطعی دولت واریز کرده است.