۷۶۸ قضیه از سوی ریاست څارنوالی استیناف ولایت کابل، در سال ۱۳۹۸، رسیدگی شده است

ago_admin
سه‌شنبه ۱۳۹۸/۱۲/۲۰ - ۲۱:۲۷
logo

ریاست څارنوالی استیناف ولایت کابل در سال ۱۳۹۸ خورشیدی، ۷۶۸ قضیۀ را ثبت، رسیدگی و پس از تکمیل پروسۀ تحقیق آن، به محاکم محول کرده است.

از این میان ۳۲۴ قضیۀ مراحل محاکماتی آن نهایی و در پیوند به آن ۲۲۷ تن مشمول شش زن از یک ماه الی ۳۰ سال حبس تنفیذی و جزای نقدی محکوم به مجازات، شده اند.

از مجموع قضایای فوق، ۵۵۱ مورد تحت دوران محاکماتی، ۲۳ مورد به نسبت عدم موجودیت دلایل الزام حفظ و ۳۲۴ مورد دیگر نیز تحت رسیدگی و کار این ریاست، قرار دارد.

بر اساس آمار ارائه شده، ۸۱ مورد قتل، ۸۱ مورد فوت ترافیکی، ۹۸ مورد مجروحیت ترافیکی، ۹۳ مورد سرقت، ۱۰۴ مورد قاچاق مواد مخدر، ۵۰ مورد قاچاق سلاح، ۱۹ مورد لت و کوب، ۱۰ مورد تزویر، ۱۹ مورد جنگ مغلوبه و ۲۱۳مورد دیگر سایر جرایم را شامل است.

از اثر اجراآت و رسیدگی به این قضایا، دو عراده موتر، ۸۹ میل سلاح مختلف نوع، ۱۳.۲۸۰ کیلوگرام تریاک، ۳۸.۱۱۷ کیلوگرام چرس، ۵۰ گرام شیشه، ۱۰.۵۱۳ کیلوگرام هیروئین، ۸ گرام تابلت K، ۳۸.۵ لیتر مشروب الکولی ضبط و مبلغ یک میلیون و ۸۱۸ هزار و ۷۰۰ افغانی، بابت جزای نقدی در پیوند به قضایای فوق، تثبیت و به حساب قطعی دولت واریز گردیده است.

این ریاست در سال روان، از مدیریت محبس، مرکز اصلاح و تربیت اطفال و نظارت خانۀ این ولایت در هر ماه دیدن نموده و برای رفع مشکلات قانونی محبوسین اقدامات لازم صورت گرفته است. همچنان به منظور اصلاح و تربیت محبوسین، برنامه‌های کوتا مدت و دراز مدت آموزشی و حرفه¬ای برای زندانیان، راه اندازی گردیده است.

ریاست څارنوالی استیناف ولایت کابل در سال جاری به منظور بررسی از اجراآت کارکنان څارنوالی-های ابتدایی ولسوالی¬های این ولایت بازدید نموده و از چگونگی عرضۀ خدمات عدلی و میزان رضایت مردم از کارکردهای این څارنوالی¬ها با بزرگان، متنفذین، علما، جوانان و اقشار مختلف در این ولسوالی-ها صحبت و همچنان بر موثریت همکاری و حمایت آنان با نهاد¬های عدلی و قضایی، نیز تأکید گردیده است.

این ریاست در سال ۱۳۹۸، با نهاد‌های محلی، کشفی و قضایی این ولایت برنامه‌ها و نشست‌های جداگانۀ را با ولسوالان، رؤسای محاکم و قوماندانان امنیه ولسوالی¬های این ولایت پیرامون حکومت‌داری خوب، تطبیق قانون، تأمین عدالت، مبارزه با فساد اداری، مواد مخدر، منع خشونت علیه زنان و تخلفات اطفال و ارائۀ خدمات بهتر عدلی در این ولایت راه اندازی نموده و بر همکاری و ایجاد همآهنگی بیشتر میان نهادهای کشفی، عدلی و قضایی (پولیس، څارنوالی و محاکم)، تأکید شده است.